Kamusal Haberler

Belediye Yardımları Maddi Manevi Tüm Yardımlar

2019 yılı itibariyle belediyeler ve diğer kamu kuruluşlarında maddi manevi yardımlar devam etmektedir. Belediye yardımları konusunu sizler için inceledik.

Belediyenin yaptığı yardımlar içerisinde hem nakdi, hem ayni yardımlar yer almaktadır. Özellikle büyükşehir belediyelerinin alt kollarında bulunan müdürlükler, yardım ve destekler konusunda vatandaşlar için çalışmaktadır. Bu müdürlükler, belediye yardımları türlere ayırarak ayrı olarak değerlendirmiştir. Bu yardım türlerinin her biri için bir birim atayarak, yardımların en iyi şekilde verilmesi hedeflenmektedir.

Engelliler Müdürlüğü Tarafından Yapılan Belediye Yardımları

Engelliler Müdürlüğü’nün yaptığı yardımlar, özel gereksinimi bulunan bireylere iş bulmak, bu bireylerin çalışamaması durumunda gelir kaynağı sağlamak gibi görevleri kapsamaktadır. Bu birim, bölgede bulunan engellileri kayıt altına alır ve düzenli olarak yaşam kalitelerini kontrol eder. Engellilerin ailelerine psikolojik desteklerde bulunan bölüm, aynı zamanda nakit, erzak, yakacak ve kira yardımı alınabilmesi için danışmanlık hizmeti vermektedir. Bunun yanında birim, tüm belediye hakimiyet alanının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. İşletmelerde denetimler aracılığıyla bu birim, engelli birey istihdamını arttırmaktadır. Birim, direkt olarak nakit yardımından çok engelli bireylerin istihdamı üzerine çalışmaktadır. Ayrıca birim, düzenli aralıklarla işitme engeli olan bireyler ve onlarla anlaşmak isteyenler için işaret dili kursları açmaktadır.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Tarafından Yapılan Belediye Yardımları

Kadın ve Aile Hizmetleri biriminin yaptığı destek çalışmaları, gerekli sosyal desteklerin kimlere verileceğinin belirlenmesini kapsar. Sosyal desteğe ihtiyacı olan ailelerin tespiti, sosyal destek türlerinin hangisinin aileye uygun olduğu gibi detaylarla bu birim ilgilenir. Ayrıca birim, kadın istihdamını arttırmak için kadınlara iş kurma desteği de sağlamaktadır. Belediye sınırları içerisinde ikinci el giysi ve eşyaların dağıtımını üstlenen birim, ihtiyaç sahiplerini belirleme misyonuna sahiptir. Birim, ayrıca yatacak yeri olmayan evsizler de yatacak yer sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca aile içi şiddet durumunda da maddi ve manevi destek sağlar.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Tarafından Yapılan Belediye Yardımları

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından verilecek destekler genel yardım destek talepleri olmaktadır. Ailenin kira desteği talebinden kırtasiye desteklerine kadar bu birim, hangi aileye hangi yardımın gideceğine karar verir. Bunun yanında üniversitede okuyan, aileleri burada olup kendileri şehir dışında olan çocukların ailelerine, nakit desteğinde bulunmaktadır.

Öğrenci yardımlarını da karşılayan birim, göz konusunda yaşanan sorunlarla da ilgilenir. Göçmenlerin yaşadığı ya da yaşattığı sorunlarla bu birim ilgilenir. Ayrıca ailelerin faturalarını ödeyememesi gibi durumlarda belediye tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, kira desteğine ek olarak fatura desteği de verilebilir. Belediye yardımlarının hangi ailelere ne ölçüde ulaştırılacağına ve yardımların şartlarına bu birim karar vermektedir. Bu nedenle ciddi ve acil bir sorunda danışılması gereken bölüm, sosyal hizmetler müdürlüğüdür. Birim, genellikle çocuklara yönelik yardımlardan sorumludur.

Halkla İlişkiler Müdürlüğü Tarafından Yapılan Yardımlar

Halkla ilişkiler birimi ile alınacak destekler, belediyenin tamamını ilgilendiren desteklerdir. Örneğin bir engelli bireyin kirasını ödeyememesi sosyal hizmetleri müdürlüğünün alanına girerken, otobüslere binememesi halkla ilişkiler birimini ilgilendirir. Genel yol sorunları, göçmenlerle ilgili sosyolojik sorunlar ve çözümler, bu birimin ilgi alanıdır.

Belediye Yardımlarından Nasıl Yararlanılır?

Belediye yardımlarından yararlanmak için yapılması gereken, almak istediğiniz yardıma karar vermek için öncelikle sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapmaktır. Durumunuzu anlattığınızda yetkililer size en uygun destek paketini tavsiye edeceklerdir. Ancak bu yardımlardan yararlanmak için fakirlik belgesi almalısınız. Eğer alacağınız yardım nakit yardımını da kapsıyorsa, evinize belediye tarafından ziyaretçiler gönderilecektir. Evinizin incelenmesi sonucunda evin durumuna göre maaş alabilir ya da bir seferlik desteklerden yararlanabilirsiniz. Belediye yardımları arasında hangisini kullanmanız gerektiğine karar vermek için belediye yetkililerinden yardım isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu