Finans ve Banka

Bankamatik Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Bankamatik kartında hesap numarası genellikle kartın üzerinde yazmaktadır fakat bazı kartların üzerinde bulunmayabilir. Bu durumda ne yapmalıyız?

Bankamatik kartlarındaki hesap numaraları müşterilere özel olarak hazırlanmaktadır. Vatandaşların kart başvurularının onaylanması ile bankalar bu hesabı tanımlamak amacıyla özel bir numara oluşturmaktadırlar. Bu numara sayesinde vatandaşların para gönderme ve para alma işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bankamatik kartında hesap numarası görüntüleyebilmek için birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır.

Banka Kartı Hesap Numarası Ne İşe Yarar?

Banka kartı hesap numaraları banka işlemlerinde büyük bir öneme sahiptir. Hesap numarasının sayesinde vatandaşların bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşılabilmekte ve bu sayede kolay bir şekilde işlem yapılabilmektedir. Aynı zamanda hesap numaraları sayesinde para transferlerini pratik bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Banka kartlarının sahip oldukları hesap numaraları ile hem başkalarının hesaplarına hem de vatandaşların kendi hesaplarına para transferi gerçekleştirmek oldukça hızlıdır.

Banka Kartı Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

Banka kartlarının hesap numaralarını bulmak oldukça kolaydır. Birçok banka tarafından hazırlanan hesap kartının üzerinde hesap numarasının yazılı bir halde bulunabilmektedir. Ancak, son zamanlarda bankaların almış olduğu yüksek güvenlik önlemleri sayesinde bazı kart türleri hesap numaralarını kart üzerinde bulundurmamaktadırlar. Kart hesap numarasını öğrenmek isteyen vatandaşlar, bankalara ait müşteri hizmetleri numaraları aracılığı ile banka kartlarının hesap numaralarını öğrenebilmektedirler. Aynı zamanda, banka şubelerine başvuruda bulunan vatandaşların da Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanları aracılığı ile hesap numaralarını öğrenmeleri oldukça kolaydır. Hesap numarasını genellikle banka kartlarına özel olarak oluşturulduğu için kredi kartı kullanan vatandaşlar için hesap numarasını oluşturulmamaktadır.

IBAN Numarasından Hesap Numarasına Erişilebilir mi?

IBAN numarası aracılığı ile hesap numarasını bulabilmek mümkündür. Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi bankalar tarafından hazırlanan hesap kartları üzerinde IBAN numarası yazılı bir şekilde bulunabilmektedir. Her bir müşteriye özel olarak hazırlanmış olan IBAN numaralarının son 16 numarası aynı zamanda hesap numarası olarak hizmet vermektedir. IBAN numarasını sorgulamak isteyen vatandaşlar ATM’ler ve mobil uygulamalardan yararlanabilmektedirler.

Ziraat Bankası Hesap Numarasını Bulma

Ziraat bankası hesap numaraları 8+4 haneden oluşan bir sıralamaya sahiptir. Bankamatik kartında hesap numarasının en başında yer alan ilk dört rakam şube kodu anlamına gelmektedir. Ziraat Bankası hesaplarına para göndermek isteyen vatandaşların hesap numarasının tümünü girerek işlem yapmaları gerekmektedir.

Garanti Bankası Hesap Numarası

Garanti bankası hesap numaraları toplamda 7 haneden oluşmaktadır. Garanti Bankası şube kodları genellikle hesap numarasının en başında yer almaktadır. Garanti Bankası hesap numarasına erişmek isteyen vatandaşların 444 0 333 numaralı hat ya da ATM’lerden yardım almaları tavsiye edilmektedir. Garanti Bankası tarafından sağlanan kartlar üzerinde herhangi bir şekilde hesap numarasının bilgisi yer almamaktadır.

Akbank Hesap Numarasını Bulma

Akbank hesap numaralarını öğrenebilmek için 444 25 25 numaralı hattın aranması gerekmektedir. Akbank müşterileri için hazırlanan hesap numaraları toplamda 7 haneden oluşmaktadır. Hesap numarasının ilk 4 hanesi ise şube kodu olarak kullanılabilmektedir. Akbank müşterilerine para gönderim işlemi yapmak isteyen vatandaşların şube kodu da dahil olmak üzere tüm rakamları eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.

Yapı Kredi Hesap Numarası

Yapı kredi hesap numaraları 8+4 haneden oluşan bir sistem ile oluşturulmaktadır. Yapı Kredi hesap numaralarının ilk 4 hanesi şube kodu, sonraki 8 hane ise hesap numarası olarak hizmet vermektedir. Yapı Kredi müşterilerine para göndermek isteyen vatandaşların tüm numaraları eksiksiz doldurmaları ve isim soyadı bilgilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yapı Kredi hesap numaraları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar 0850 222 0 444 numaralı hattan yardım alabilmektedirler. Yapı Kredi tarafından hazırlanan bankamatik kartında hesap numarası kartın üzerinde yazılı olarak yer almamaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu