Finans ve Banka

Bankamatik Kartı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Bankamatik kartı yutarsa ne yapmanız gerekiyor? Bankamatik kartını eğer bankamatik içerisinde kalırsa yapmanız gerekenleri sizler için derledik.

Bankamatik kartları yutarsa yapılacak birçok işlem vardır. Günümüzde vatandaşlar her türlü bankacılık işlemlerini ATM’ler aracılığı ile gerçekleştirmektedirler. Ancak bazı durumlarda bankamatiklerin kartı yutması diğer bir deyişle ATM’lerin banka kartlarına el koyması mümkündür. Bankamatik kartı yuttuğunda vatandaşların zaman kaybetmeden bankaları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Bankaların durumdan haberdar olması ile kartların yeniden kullanıma açılması çok zor değildir.

Bankamatik Kartı Neden Yutar?

Bankamatiklerin kartları yutma sebebi genellikle ATM’lerde yaşanan teknik arızalardır. Bankalar hem kendileri hem de vatandaşlar için riskli olan durumlar karşısında geçici bir süre için kartlara el koyabilmektedirler. Bankaların kart yutma sebepleri genel olarak şu şekildedir:

  • Vatandaşların banka kartları ya da kredi kartı şifrelerini üst üste yanlış girmeleri durumunda bankamatikler kartlara el koyabilmektedirler.
  • Vatandaşların mevcut borçlarından dolayı kartlar banka tarafından kullanıma kapatılabilmekte ve bunun neticesinde iptal edilen kart bankamatik tarafından alıkonulabilmektedir.
  • Bazı dönemlerde vatandaşlar kartlarının son kullanım tarihlerini göz ardı edebilmektedirler. Son kullanım tarihi geçen kartlar ise ATM’ler tarafından yutulabilmektedir.
  • Vatandaşların kartları adına yapılan çalıntı veya kayıp ihbarı sonucu kartlara banka tarafından güvenlik amacıyla tedbir uygulanabilmektedir.
  • ATM’lerde yaşanan teknik arızalar sonucunda kartların ATM’lerde sıkışması son derece sık görülen bir durumdur.
  • ATM’lerde yer alan ve dolandırıcılık amacıyla yerleştirilen kopyalama cihazlarının tespit edilmesi durumunda güvenlik amacıyla kartlara el konulabilmektedir.

Bankamatik Kartı Yutarsa Yapılması Gerekenler?

Bankamatiğin kartı yutması durumunda en yakın banka şubesine durum hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Banka şubesine ulaşamayacak durumda olan vatandaşlar aynı zamanda müşteri hizmetlerini arayarak da bilgilendirme yapabilmektedirler. Özellikle ATM’lerde kartını unutan vatandaşların zaman kaybetmeden bilgilendirmede bulunması son derece önemlidir. Kartları banka takip ya da ödenmeyen borçlar yüzünden alıkonulan vatandaşlar için ise yapılacak çok fazla işlem yoktur. Vatandaşların kartlarını kullanabilmeleri için bankaları ile iletişime geçip borcun tamamını kapatmaları ya da yapılandırma işleminde bulunmaları gerekmektedir.

ATM’den Kartınızı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

ATM’lerden kartı geri almak için banka görevlileri ile iletişime geçilebilmektedir. Bazı durumlarda kart ile yapılan işlemler esnasında bankamatikler arızalanabilir ve bunun sonucunda da kart makine içerisinde kalabilmektedir. Bu tür durumlarda vatandaşlar bankamatiğin ait olduğu banka şubesindeki görevlileri bilgilendirerek kartlarını tekrar alabilmektedirler. Bu noktada yutulan kartın sahibinin kim olduğu büyük bir önem taşımaktadır. Vatandaşlar ancak kendilerine ait kartlar için işlem yapabilmektedirler. Başka birinin kartını almak için yapılacak başvurular kesin olarak reddedilmektedir. Bu tür durumlarda kart sahibinin bizzat başvuru yapması beklenmektedir. Bankamatik kartı yuttuğunda zaman geçmeden işlemde bulunmak son derece önemlidir.

[geo-post id=”1903″ label=”Önerilen Yazı”]

Banka Kartı Gelene Kadar Ne Yapılması Gerekir?

Banka kartı gelene kadar yapılacak birçok işlem ile vatandaşlar bankacılık işlemlerini sorunsuz bir şekilde sürdürebilmektedirler. Vatandaşlar kartlarına ait kişisel bilgileri kullanarak bankamatikler aracılığı ile kartsız işlemler menüsünden yararlanarak para çekme, para yatırma, para transferi veya ödeme işlemlerinden yararlanabilmektedirler.

Bankamatikte Unutulan Kartlar Geri Alınmazsa Ne Olur?

Bankamatiklerde unutulan kartlar alınmazsa gün sonunda karta banka tarafından el konulabilmektedir. El konulan kartı yeniden alabilmek için ise kart sahibinin bankaya bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir. Ancak bankamatik kartı yuttuğunda müşteri temsilcisini arayarak bilgilendirme yapılması son derece önemlidir. Bu bilgilendirme ile müşteri temsilcisi kartı kullanıma kapatarak güvenlik önlemleri almaktadır. Bu işlem sayesinde kartın üçüncü kişiler tarafından kullanılma ihtimali ortadan kalkmakta ve olası güvenlik tehditlerinin önüne geçilmektedir. Kartları banka şubelerinden teslim alan vatandaşlar ise kısa bir süre içerisinde kartlarını yeniden kullanıma açabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu