Finans ve Banka

Bankamatik Kartı Yutarsa Ne Yapmalısınız?

Bankamatik kartı yutarsa yapılması gereken ilk şey bankaya haber vermektir. Peki bankamatik kartı yutarsa başka hangi yolları izlemelisiniz?

Bankamatik kartı yutarsa yapılması gereken ilk şey bankaya haber vermektir. Banka şubesine bağlı bir bankamatikte işlem yaparken bankamatik kartı yutarsa; yutma nedeninin kartın iptal edilmesi olmaması durumunda, mesai saatleri içerisinde kimlik belgesi ile beraber aynı gün kartın teslim alınabilmesi mümkündür. Ancak bağımsız bir bankamatikte işlem yapılırken bu durumun yaşanması halinde, kartın teslim alınma süreci uzamaktadır. Bu süreçte kart kullanılamamaktadır. Kartın iptal ettirilmesi durumunda ise yeni bir kart çıkartmak mümkündür. Bankamatiğin yuttuğu kartın banka şubesinden teslim alınması zorunluluğu bulunmamaktadır. Kart sahibinin belirttiği adrese de gönderilebilmektedir.

Bankamatik Hangi Sebepler İle Kart Yutmaktadır?

Bankamatiğin kart yutma nedenleri şunlardır:

  • Banka kartının veya kredi kartının kart şifresinin üç kere üst üste yanlış girilmesi durumunda bankamatik kartı yutmaktadır.
  • Kart sahibinin borçlarının bulunması ve bu borçlar ile ilgili takip sürecinin başlaması durumunda kart yutulmaktadır.
  • Eğer kartın son kullanma tarihi geçmiş ise bankamatik kartı yutmaktadır.
  • Bankaya ulaşmış bir çalıntı veya kayıp ihbarı bulunuyor ise; ilgili kart ile bankamatikte işlem yapmaya kalkıldığında kartı yutmaktadır.
  • ATM’lerde zaman zaman arıza meydana gelebilmektedir. Bu sebeple yaşanan kart yutma olayları mevcuttur.
  • Bir dolandırıcının ATM’ye kopyalama cihazı gibi cihazlar yerleştirmesi sonucu kart yutma işleminin gerçekleşmesi mümkündür.

Bağımsız Bir Bankamatikte İşlem Yaparken Bankamatik Kartı Yutarsa Ne Yapılmalıdır?

Bağımsız bir bankamatik kart yutarsa; hemen ilgili bankanın müşteri hizmetleri numarasının aranması ve müşteri temsilcisine bağlanarak durumun anlatılması gereklidir. Bu süreç içerisinde de bankamatiğin yanından ayrılmamak gereklidir. Çünkü kartın geçerli bir sebep için yutulup yutulmadığı bilgisine sahip olmak mümkün değildir. Dolandırıcıların bir tuzağı olma ihtimali de bulunmaktadır. Müşteri temsilcilerine geçici süreliğine hesabın bloke edilmesi talebi verildiğinde, bankamatiğin yanından uzaklaşabilmektedir.

Banka Şubesine Bağlı Bir Bankamatik Kartı Yutarsa Ne Yapılmalıdır?

Banka şubesinin bankamatiği kartı yutarsa; öncelikle bankamatiğin yanından ayrılmadan, hemen banka görevlisinin çağrılması gereklidir. Çünkü bankamatiğin kartı yutmasının ATM kaynaklı veya üçüncü kişiler kaynaklı olup olmadığından emin olmak mümkün değildir. Herhangi bir dolandırıcının bankamatiğe bir düzenek kurması sonucu yaşanmış bir olay olma ihtimali de vardır. İlgili durum banka görevlilerine bildirildiğinde hesapların geçici olarak kapatılması, bloke edilmesi gibi çözümler ile bu süreçte güvenlik sağlanabilmektedir.

[geo-post id=”3193″ label=”Önerilen Yazı”]

Banka Kartı Teslim Alınana Kadar Banka İşlemleri Nasıl Yapılır?

Banka kartı gelene kadar banka işlemlerini yapmak için kartsız işlem hizmetinin kullanılması gereklidir. Bankamatikten yapılacak işlemler için öncelikle işlem menüsünden kartsız işlemleri seçip, sonrasında ilgili kartın kart bilgilerini yazarak istenen işlemleri yapmaya devam edebilmek mümkündür. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için herhangi bir kart takılmadığı için SMS doğrulaması yapılmalıdır. Dolayısı ile bankada mevcut olan güncel telefon numarasına erişilebiliyor olması gereklidir. Ayrıca parmak izi okuyucu cihazları, QR kod okuyucular ve mobil imza ile de işlem yapabilmek mümkündür. İnternet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık ve banka şubeleri de kart gelene kadar işlem yapılabilecek kanallardır.

Hangi Durumda Bankamatiğin Yuttuğu Kart Geri Alınamamaktadır?

Bankamatik tarafından yutulan kartın geri alınamadığı durum; bankanın ilgili karta bloke koyması durumudur. Eğer kart sahibinin ödeyemediği borçları varsa ve bu borçlar idari takibe düşmüş ise; ilgili isme kayıtlı bütün kartlar bloke edilmektedir. Dolayısı ile bankamatik kartı yuttuğunda da herhangi bir yol ile bankadan kartı talep etmek mümkün değildir. Ancak idari takip süreci sona erdiğinde ve borçlar ödendiğinde yeni bir kredi kartı çıkarılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu