Finans ve Banka

Bankamatik Kartı Şube Kodu Nerede Yazar?

Bankamatik Kartı Şube Kodu her bankanın kartı üzerinde farklılık gösterebiliyor, peki kart üzerindeki şube kodunu nasıl bulacağız?

Bankamatik kartı şube kodu havale işlemlerinde büyük bir öneme sahiptir. Bankamatik kartı şube kodunu öğrenebilmek için ilk olarak IBAN numarası ve hesap numarasının öğrenilmesi gerekmektedir. Şube kodunu öğrenmek vatandaşların para gönderme ve para alma işlemlerinde işlerini kolaylaştırmaktadır. Şube kodunu öğrenmek için ise birçok yöntem kullanılmaktadır.

Bankamatik Kartı Şube Kodu Ne İşe Yarar?

Bankamatik kartlarının şube kodları havale işlemleri esnasında vatandaşlardan talep edildiği için öğrenilmesi büyük bir önem taşıyabilmektedir. Şube kodları sayesinde havale işleminde bulunacak vatandaşların hata yapma ihtimalleri ortadan kalkabilmektedir. Özellikle internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen havale işlemleri sırasında şube kodunun girilmesi gereklidir. Şube kodunun girilmediği durumlarda havale işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmamaktadır. Şube kodları ile vatandaşların banka ile olan iletişimleri daha kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

Bankamatik Kartı Şube Kodu Nasıl Öğrenilir?

Bankamatik şube kodunu öğrenmek için çeşitli yollar tercih edilmektedir. Bu yollardan bazıları ise şu şekildedir:

  • Bankalara ait müşteri destek hatlarını arayarak şube kodu öğrenilebilmektedir.
  • İnternette yer alan özel arama motorları sayesinde şube kodu sorgulaması yapılabilmektedir. Ancak, internet yolu ile sorgulama yapacak vatandaşların güvenilir internet sitelerinden yararlanmaları beklenmektedir.
  • Banka şubeleri sayesinde şube kodu konusunda bilgi almak mümkündür. Vatandaşların bağlı bulundukları bankaların şubelerini ziyaret etmeleri ile şube kodu bilgisi kısa bir süre içerisinde sağlanabilmektedir.
  • İnternet bankacılığı servisi sayesinde şube kodunu öğrenmek son derece kolaydır. Vatandaşların şifre ve T.C. kimlik numarası bilgileri ile internet bankacılığı sayfasına giriş yapmaları durumunda şube kodları kısa bir süre içinde sorgulanabilmektedir.

Bu yöntemler dışında vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir başka yol ise hesap kartlarının üzerinde yer alan rakamlardan yararlanmaktır. Bankamatik kartlarının üzerinde 16 tane rakamdan oluşan özel bir numara yer almaktadır. 16 haneli bu numaraya kart numarası denilmektedir. Bu rakamların ilk dört hanesi genellikle şube kodu bilgisini sağlamaktadır. Ancak vatandaşların bu bilgiden emin olmak için yukarıdaki yöntemleri kullanarak sağlama yapmaları tavsiye edilmektedir. Şube kodunun yanlış girildiği durumlarda transfer işlemleri esnasında çeşitli aksaklıklar yaşanılabilmektedir.

İnternet Bankacılığı Yolu ile Şube Kodu Bulma

İnternet bankacılığı ile şube kodu sorgulaması yapabilmek için öncelikle müşterisi olunan bankanın internet bankacılığı sayfasına giriş yapılması gerekmektedir. İnternet bankacılığına erişebilmek için T.C. kimlik numarası ve internet bankacılığı şifresine sahip olmak yeterlidir. Sayfaya giriş yapıldıktan sonra açılan ekrandan hesap ve IBAN numarası sorgulama ekranı seçildiğinde şube kodu öğrenilebilmektedir.

ATM Aracılığı ile Şube Kodu Bulma

ATM aracılığıyla şube kodu sorgulanırken müşterisi olunan bankanın ATM’leri tercih edilmelidir. Vatandaşlar bankamatik kartlarını ATM’lere yerleştirdiğinde açılan ekrandan hesap ve IBAN numarası görüntüleme sekmesini seçebilmekte ve kısa bir süre içerisinde bankamatik kartı şube kodu bilgisine erişebilmektedirler.

Banka Şubeleri Aracılığı ile Şube Kodu Bulma

Banka şubeleriyle şube kodu sorgulaması yapabilmek için müşterisi olunan bankanın şubelerinden destek alınması gerekmektedir. Banka şubeleri talep edildiği takdirde hem IBAN, hem hesap numarası hem de şube kodu bilgisini paylaşmakla yükümlüdür. Vatandaşlar istedikleri takdirde bu bilgileri yazılı belge halinde de edinebilmektedirler. Banka şubeleri aracılığı şube kodu sorgulama işleminde bulunacak vatandaşların T.C. kimlik numaralarını yanlarında götürmeleri yeterlidir. Bu işlemler sırasında vatandaşlardan herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Banka Müşteri Destek Hattı Aracılığı ile Şube Sorgulama

Banka müşteri destek hatları ile şube sorgulaması yapmak oldukça kolaydır. Bankalar tarafından hazırlanan sesli yanıt sistemleri sayesinde vatandaşlar istedikleri bilgilere hızlı bir şekilde erişebilmektedirler. Bankamatik kartı şube kodu sorgulaması yapacak vatandaşların bankalar tarafından sağlanan müşteri hizmetleri numaraları ile iletişime geçmeleri yeterlidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu