Finans ve Banka
Trend

Bankamatik Kartı Şifre Değiştirme

Bankamatik kartı şifre değiştirme işlemleri ülkemizin her yerinden yapılacabilecek bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir ATM ihtiyaç vardır.

Bankamatik kartı şifre değiştirme işlemlerini online olarak ya da ATM’ler üzerinden yapabilirsiniz. Banka kartlarınızın şifresini unutmanız ya da değiştirmek istemeniz durumunda oldukça kolay adımlarla yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz. Şifrenizi şu yöntemlerle değiştirebilirsiniz:

 • ATM’lerden şifre değiştirebilirsiniz.
 • Mobil bankacılık ile telefonunuzdan şifreyi değiştirebilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı ile şifrenizi değiştirebilirsiniz.

ATM’den Bankamatik Kartı Şifre Değiştirme

ATM ile kart şifresi değiştirme işlemlerin oldukça kolay ve kısa sürede tamamlayabilirsiniz. ATM cihazlarına kredi kartını yerleştirmeniz durumunda, ekranda çıkan ‘’Şifremi Unuttum’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. Ardından ATM üzerinden çeşitli güvenlik soruları ekrana gelecektir. Bu sorulara doğru yanıt verdikten sonra yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Ancak ATM cihazına yanlış bilgiler verilmesi halinde kart bloke olacaktır.

ATM’de bankamatik kart şifresi yenileme işlemi için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Sahip olunan bankamatik kartı hangi bankadan alınmış ise, o bankanın ATM cihazlarından kişiye en yakın olanına gidilir.
 • Bankamatik üzerinde yer alan kart bölmesine, bankamatik kartı yerleştirilir.
 • ATM ekranında yer alan ‘’ diğer işlemler’’ başlına dokunulur.
 • Yeni ekranda açılan başlıklardan ‘’ kart şifresi değiştir’’ başlığına dokunulur.
 • İşlem ile açılan ekran boşluğunda aktif olarak kullanılan şifrenin yazılması talep edilir.
 • Boşluğa kart için aktif olarak kullanılan şifre yazılıp, ‘’ devam’’ kutucuğuna dokunulur.
 • Yeni gelen ekranda ise belirlenecek yeni şifrenin girilmesi talep edilir. Boşluğa yeni şifre yazılıp, ‘’onay’’ kutucuğuna dokunulur.

Bu adımlar ile bankamatik kartı şifre değiştirme işlemi tamamlanır. ATM’lerden tüm bankaların bankamatik kartları değişimleri için aynı işlem adımları izlenir.

Ziraat Bankası Bankamatik Kartı Şifre Alma ve Değiştirme İşlemleri Videolu Anlatım

Halkbank Kart Şifresi Alma ve Değiştirme (Videolu Anlatım)

Vakıfbank Kart Şifresi Alma Kredi Kart ve Bankomat (Videolu Anlatım)

Banka Şubesinden Kredi Kartı Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bankadan kredi kartı şifresi değiştirme işlemlerini çalıştığınız banka şubesine giderek kolayca yapabilirsiniz. Kredi kartınız ve kimliğinizi banka yetkilisine bildirmeniz halinde kart şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz. Bunun dışında şubeye gitmek istemeyen banka müşterileri telefon şubesi üzerinden şifrelerini değiştirebilmektedir. Bankanızın müşteri temsilcisini aradıktan sonra durumu bildirmeniz gerekmektedir. Ardından müşteri temsilcisinin soracağı güvenlik sorularına doğru yanıt vermeniz halinde şifre değiştirme talebiniz kabul edilecektir.

Bankamatik Kartı Şifre Değişiminde Detaylar

Bankamatik kart şifresi yenileme ayrıntıları, ATM’ler üzerinden bankamatik kart şifresi değişim işlemlerinde her banka kartı için aynı adımlar ile sağlanırken, müşteri hizmetleri işlemlerinde ve SMS yoluyla şifre değiştirmede bankaların kendi adlarına belirlediği numaraların kullanılmasıdır.

İş Bankası Yeni Bankamatik Kartı Şifre Oluşturma

İş Bankası kart şifresini değiştirme işlemleri için mobil bankacılık ve online bankacılık yöntemlerini kullanabilirsiniz. Öte yandan İş Bankası ATM’leri üzerinden yeni şifre oluşturma yöntemlerini de kullanmanız mümkündür. Yeni şifre belirleyecek ve oluşturacak olan İş Bankası müşterileri ise geçici şifre almalıdır. Geçici şifre alabilmek için:

 • SMS ile geçici şifre almak için SIFRE yazdıktan sonra boşluk bırakarak kartınızın son 4 hanesini yazmanız ve boşluk bırakarak doğum yeri, kart arkasında bulunan güvenlik kodu yazılarak 4402’ye SMS olarak gönderilmelidir.
 • Müşteri hizmetlerini arayarak geçici şifre alabilirsiniz. Bunun için İş Bankası müşteri hizmetleri olan 0850 724 0 724’ü arayabilirsiniz. Ardından geçici şifre talebi oluşturulmalıdır. Birkaç dakika içerisinde SMS olarak geçici şifre gelecektir.

Geçici şifre aldıktan sonra yeni şifre oluşturmak gerekmektedir. Kartınızın düzenli olarak şifresini değiştirmek, güvenlik önlemleri açısından önem teşkil etmektedir.

Akbank Yeni Kart Şifresi Oluşturma

Akbank kart şifresi oluşturma işlemleri Akbank Direkt uygulaması ile kolayca yapılabilmektedir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise:

 • Akbank Direkt uygulamasını indirdikten sonra Kartlarım, Şifre, Güvenlik ve Şifre Belirle kısmına gelmeniz gerekmektedir. Bu alan üzerinden şifrenizi değiştirebilirsiniz.
 • Kart şifresi almak için ise Akbank Direkt uygulaması üzerinden ‘’Kart Şifresi Al’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. Bu alan üzerinden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Ardından telefona SMS olarak gönderilen geçici şifre ile yeni şifrenizi 7 gün içerisinde kolayca oluşturabilirsiniz.
 • Neo kartı şifresi almak için KKSIFRE yazdıktan sonra boşluk bırakarak kredi kartının son 4 hanesi yazılarak 4425’e gönderilmelidir.

ING Bankamatik Kartı Şifre Değiştirme

ING bankamatik kart şifresi yenileme işleminde izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Telefondan yeni mesaj metni açılır.
 • Mesaj metni içerisine ‘’ŞIFRE’’ kelimesi yazılır.
 • Kelimeden sonra bir boşluk bırakılıp, bankamatik kartının son 4 rakamı yazılır.
 • Oluşturulan mesaj metni ‘’ 2205’’ numarasına gönderilir.
 • İşlem sonrası ING Bank tarafından aynı telefon numarasına SMS içerisinde yeni şifre aktarılır.

ING Bankası kartları için SMS ve ATM yoluyla banka kartı şifre değiştirme işlemleri sağlanır.

QNB Finansbank Bankamatik Kart Şifresini Değiştirme

QNB Finansbank banka kartının şifresinin değiştirilmesini isteyenler,  bankanın en yakın şubesine giderek yetkili kişilerin yardımıyla birlikte şifre değişikliği yapabilir. Bunun dışında bankanın resmi internet adresine giriş yapılarak da şifre değiştirmek mümkündür. İnternet üzerinden şifre değişikliğinin yapılması için siteye giriş yapıldıktan sonra “Finans Şifre Al” sekmesine tıklanarak cep telefonlarına yeni şifre gelir ve müşteriler yeni şifrelerini aktif olarak kullanabilir.

Yapı Ve Kredi Bankası Banka Kartı Şifre Değişikliği

Yapı ve Krediler Bankası banka kartının şifre değişikliğinin yapılmasında bankanın bütün iletişim kanalları kullanılabilir. Özellikle en kısa sürede şifre değişikliğinin yapılması için bankanın 444 0 444 numaralı müşteri hizmetleri hattı aranmalıdır. Hatta bağlanıldıktan sonra sırasıyla 3 ve 1 rakamları tuşlanarak şifre değişikliği yapılabilir. Ayrıca bankanın ATM’sine gidilip sırasıyla “Kullanıcı İşlemleri” ve “Kart Şifresi Değiştirme” sekmelerine girilerek yeni bankamatik kartı şifresi belirlenebilir.

TEB Banka Kartı Şifre Değişikliği

TEB banka kartının şifresinin değiştirilmesi için bankanın internet sitesine giriş yapılması gerekir. Giriş yapıldıktan sonra “Parola” sekmesine gidilmelidir. Parola bölümüne gidildikten sonra belirlenen 4 haneli şifre ekrana yazılmalıdır. Yeni oluşturulan şifre ekrana doğru bir şekilde girildikten sonra şifre değiştirme işlemi tamamen bitmiş olur.

İş Bankası Yeni Kart Şifresi Oluşturma

İş Bankası kart şifresi oluşturma işlemleri internet üzerinden, mobil bankacılık uygulamaları ile ya da ATM şubelerinden yapabilirsiniz. Bunun dışında şifrenizi değiştirmek için de aynı yolları kullanabilirsiniz. İlk kez kartı gönderilmiş olan İş Bankası müşterileri ise ilk olarak geçici şifre almalıdır. Bunun için:

 • Bireysel internet şubesi kullanıcılarının anında şifre ile yeni bir şifre belirlemesi mümkün olmaktadır.

Ancak İş Bankası müşterileri anında şifre ile yeni bir şifre oluşturamaz ise 0 850 724 0 724 numaralı hattı aramalıdır. Telefon şubesi üzerinden sırası ile 5-1-1 tuşlanmalıdır. Ardından şifre alma menüsü ile yeni şifre oluşturulacaktır. Bankamatik kartı şifre değiştirme işlemleri bu şekilde diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ziraat Bankası Telefon Numarası Değiştirme Güncelleme | Ziraat Kredileri
6 Kasım 2020 21:22

[…] şubesine gitmeniz gerekir. Hesabınızla ilgili tüm güncellemeler telefon bankacılığı ve Bankamatik Kartı Şifre Değiştirme seçeneğiyle yapılır. Ancak, telefon numaranızı ve iletişim tercihlerinizi değiştirmek veya […]

Başa dön tuşu