Finans ve Banka

Bankamatik Kartı IBAN Numarası Öğrenme

Bankamatik Kartı IBAN numarası öğrenme zannedildiği kadar zor bir işlem değildir. Bankamatik kartı üzerindeki rakamlar IBAN numarası değildir.

Bankamatik kartı IBAN numarası öğrenme isteyen kişiler, öncelikle bu konuda yanlış bilgilendirilmiş olan kişilerdir. Bankamatik kartları üzerinde yer alan numaralar IBAN numaraları değildir. Bankalarda hızlı işlemlerin ve para transferlerinin yapılmasını sağlayan IBAN numaraları, uluslararası banka hesap numaraları olarak bilinmektedir. Bu numaralarla oldukça hızlı yapılan bankacılık işlemleri sayesinde kişiler tüm bankacılık işlemlerini hiç zorlanmadan ve oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilmektedirler. Ancak ülkemizde birçok kişinin yanlış olarak bildiği durumların başında gelen IBAN numaralarını bankamatik kartından öğrenme durumu tamamen hayal ürünü olan bir durumdur. Kartın üzerinde yer alan numaralar kart numaralarıdır.

Bankamatik Kartı Üzerinden IBAN Numarası Yer Alır Mı?

Bankamatik kartı üzerinden IBAN numarasını öğrenmek isteyen kişiler aslında büyük bir yanılsamanın içindedirler. Tüm bankalar, müşterilerine verdikleri kartlarda kart numarası ve güvenlik kodu ile işlem yaparlar. Ancak hiçbir banka hesabının bağlı olduğu IBAN numarasını bankamatik kartının üzerine yazmaz.

Bankamatik Kartı Üzerinden IBAN Numarası Öğrenme

Bankamatik kart numarası üzerinden IBAN öğrenme işlemleri maalesef yapılamamaktadır. Kredi kartı veya banka kartlarının üzerinde yer alan 16 haneli numaralar, kişilerin sahip olduğu kart numaralarıdır ve herhangi bir şekilde IBAN ile alakası bulunmamaktadır. Ülkemizde IBAN numaraları 26 karakterden oluşmakta ve ilk iki hanesini ülke kodunu belirtmektedir. TR ibaresi IBAN numaralarının en başında yer alan ve yukarıda bahsi geçen kodlardır. Kartın sonrasında gelen 2 numarası ise IBAN numarasının doğrulamasında kullanılan ve kontrol basamaklarını oluşturan sayılardır. Ardından gelen 5 haneli kod ise banka kodunu temsil eden ve bankaya göre değişen kodlardır. IBAN numaraları üzerinde yer alan rezerv alanı tek basamaklı olup değiştirilene kadar hep sıfır olarak kabul edilmiştir. Bu numaranın son 16 hanesi ise kişilerin sahip olduğu hesap numaralarıdır.

IBAN Numarasını Nasıl Öğrenirim?

IBAN numarasını öğrenmek isteyen kişiler, öncelikle işlem yaptıkları ve hesaplarının bulunduğu bankanın internet şubesini kullanarak IBAN numaralarını oldukça kısa bir süre içinde ve vakit kaybetmeden yapabilmektedirler. Kart işlemleri üzerinden halledilebilen bu işlemler hem size IBAN numaranızı öğrenmenizi hem de hesap numaranızı öğrenmenizi sağlayacaktır. İnternet bankacılığı kullanmak istemeyen kişilerin kullanabileceği diğer bir yöntem ise çağrı merkezleridir. Çağrı merkezleri aranarak IBAN numaralarının ve hesap numaralarını kolayca öğrenebilirler. 7 gün 24 saat ulaşılabilen çağrı merkezleri üzerinden aynı zamanda IBAN ve hesap numaraları öğrenme işlemlerinin yanı sıra şube kodu gibi bilgiler de rahatça öğrenebilir.

IBAN Hesaplama İşlemleri

IBAN hesaplamaları, kişilerin sahip olduğu bankaların mevcut internet bankacılık sistemleri üzerinden oldukça kolay bir şekilde yapılan işlemlerdir. Buna göre kişiler internet bankacılık sistemi üzerinden gereken bilgileri girdikten sonra IBAN hesaplama işlemlerini anında gerçekleştirebilirler.

IBAN Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

IBAN hesaplama işlemleri, bankaların resmi internet siteleri üzerinden yapılabilmektedir. Kişilerden gereken bilgiler sistem üzerinde doldurulması beklenmekte ve banka sistemi verilen bu bilgilere göre kişilerin IBAN hesaplamalarını yapabilmektedir. Buna göre IBAN hesaplamasında kişilerden istenilecek olan bilgiler şunlardır;

  • Kişilerin mevcut şubeleri,
  • Müşteri numaraları,
  • Ek No’ları,

Gibi bilgiler sistem üzerinde yer alan sorgulama alanına girilir. Daha sonra hesapla butonuyla verilen bilgiler banka tarafında otomatik olarak hesaplanacak ve sorgulama ekranında kişilerin IBAN numaraları yazacaktır. Ancak kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli şey, IBAN hesaplamalarının kişilerin vermiş olduğu bilgilere göre oluşturulmasıdır. Eğer kişiler bu bilgileri hatalı bir şekilde sisteme girerse muhtemelen IBAN bilgileri de sistem üzerinde yanlış çıkacaktır. Hatalı alınan IBAN’lar tamamen kişilerin sorumluluğu altındadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu