Finans ve Banka

Bankamatik Kartı IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bankamatik kartı ile IBAN numarasının öğrenilmesi, kart üzerinde yazan numaralar olmadığı için farklı yollar ile mümkün olmaktadır. Kart üzerinde verilen numaralar, müşteri numarası ya da kart numarası olmaktadır. Bankamatik kartı IBAN numarası öğrenme ile müşteri hizmetleri tarafından sağlanabilmektedir.

IBAN numarası, bankalar arası para transferini sağlaması sebebiyle bilinmesi gereken bir bilgi olmaktadır. Fakat bankamatik kartı kullananların bu bilgiye kartları üzerinden erişmeleri mümkün olmamaktadır.

TR ile başlamakta olan IBAN numaraları 26 haneli olmakla birlikte uluslararası sistemde geçerli olmaktadır. Her türlü bankacılık işlemleri bu numara aracılığıyla sağlanabilmektedir. Bu numaranın son iki basamağı, IBAN numarasının güvenli bir biçimde aktarılması için kontrol sağlayan rakamlar oldukları bilinmektedir.

Müşteri Hizmetlerinden IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarasının müşteri hizmetleri tarafından öğrenilmesi, her banka için farklılık arz etmektedir. Fakat bankaların çağrı merkezleri aranarak IBAN numaramı öğrenmek istiyorum talimatı ile kolaylıkla öğrenildiği bilinmektedir.

IBAN numarası öğrenmek için çağrı merkezleri her saat diliminde aranabilmektedir. Hafta içi ya da hafta sonu gibi mesai ayrımları da bulunmayan çağrı merkezi çalışanları birkaç bilgi teyidi ile IBAN numarasını paylaşmaktadırlar.

IBAN numarasının çağrı merkezi temsilcileri tarafından paylaşılması için T.C kimlik numarası, kart numarası, doğum tarihi, müşteri numarası gibi bazı bilgilerin öğrenilmesi istenebilmektedir. Bu sebeple çağrı merkezleri aranırken nüfus cüzdanlarının bulundurulması gerekmektedir.

İnternet Bankacılığı ile IBAN Numarası Öğrenme

IBAN numarasının internet bankacılığı ile öğrenilmesi, çağrı merkezlerine bağlanmadan doğrudan internet işlemleri üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Bunun için internet bankacılığını aktif olması yeterlidir.

Bankamatik kartı IBAN numarası öğrenme yollarından biri olarak kullanılan internet bankacılığı içerisinde müşterilerin aktif profilleri bulunmaktadır. Bu profilden hareketle IBAN numarasının yanı sıra müşteri numarası, hesap bilgileri gibi pek çok veriye erişilebilmektedir.

İnternet bankacılığının aktif hale getirilmesi için ilk kullanımda şifre belirlemek adına çağrı merkezi ya da banka personelleri ile iletişime geçmek gerekmektedir. Güvenlik amacıyla yapılan bu işlem, internet bankacılığının şifre gizliliğini korumayı amaçlamaktadır.

İnternet bankacılığını kolaylıkla ve sürekli kullanmak isteyenler için mobil banka uygulamaları akıllı cihazlara yüklenmektedir. Akıllı cihazlar üzerinden her türlü işlemi yapmak mümkün olmaktadır.

IBAN Numarası Hesaplama Nasıl Yapılır?

IBAN numarası hesaplanırken, bilinmesi gereken bilgiler bulunmaktadır. Bunlar; bağlı bulunan şube kodu, müşteri numarası ve ek numara olmaktadır. Üç unsurun birleşmesi ile IBAN numarası oluşmaktadır.

Müşteri numaraları bazı bankamatik kartlarının üzerinde bulunmaktadır. Bu numaraya şube kodu ve ek numara eklenmesinin akabinde başına TR eklenerek IBAN numarasını hesaplamak mümkün olmaktadır.

IBAN numarası hesaplaması yapmak için bankaların çağrı merkezlerinden ya da internet bankacılığı sistemlerinden gerekli verileri elde etmek mümkün olmaktadır. Bu veriler kişisel gizlilik içermeleri sebebiyle kimlik bilgileri olmadan verilmemektedir.

IBAN Numarasının 26 Hanesi Nasıl Oluşturulur?

IBAN numarasının 26 hane ile oluşturulması, müşterilerin bireysel olarak ayrılmasına yönelik verilen kodların toplanması ile mümkün olmaktadır. Bankalar üzerinden kimlik numarası olarak tanımlanabilen IBAN numarası, kişiye özel olmaktadır.

IBAN numarasının başında yer alan TR, her ülkede farklı olmak üzere ülke kodu olarak yazılmalıdır. Bu kodun hemen ardından iki haneli olarak verilen kod ise kontrol kodu olmakta IBAN güvenliğini sağlamaktadır.

Kontrol basamaklarının ardından gelen 5 basamaklı kodun bağlı bulunan bankayı temsil eden kod olduğu bilinmektedir. Bu kodların ardında kalan 16 rakamı içeren kod müşteri numarası olarak bilinmektedir.

Bankamatik kartı IBAN numarası öğrenme yollarıyla IBAN hesaplaması yapılırken, son iki rakamın müşteri numarasına dahil olmasının yanı sıra bağlı bulunan şube kodu olduğu da bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Banka Hesap Numaramı Nasıl Öğrenebilirim? - İş Fikrim 2020
13 Kasım 2020 18:35

[…] Bankamatik Kartı IBAN Numarası Öğrenme 2020 […]

Başa dön tuşu