BankacılıkFinans ve Banka

Banka Borcu Zaman Aşımına Uğrar mı?

Banka borcu zaman aşımına uğrar mı? Banka borcu zaman aşımı kaç yıl sürer? Kredi borçları zaman aşımı ne kadar? Bankaya olan borç ne zaman silinir? Gibi merak edilen soruları yanıtladık.

Banka borcu zaman aşımına uğrar mı? Banka borcu zaman aşımı kaç yıl sürer? Kredi borçları zaman aşımı ne kadar? Bankaya olan borç ne zaman silinir? Gibi merak edilen soruları yanıtladık.

Bankalardan finansal destek amacıyla kullanılan kredi ve kredi kartı, sözleşmenizde belirlenen ödeme tarihlerinde, periyodu takip eden tutar kadar ödeme yapılmayı gerektiriyor. Bankaya olan borcunu geciktiren kişilerin kredi puanı olumsuz etkilenmektedir. Bu ödeme süreci 90 güne ulaştığında, herhangi bir banka işleminden yararlanamamaya başlıyorsunuz. Kartınız kullanıma kapanıyor. Borcunuz 90 günü takiben birkaç ay içerisinde avukata yönlendirilir ve icra takibi başlatılır. İcra takibine düşen borcunuza ödeme yapmamayı sürdürdükçe, kredi puanınızın düzelmesi de bir o kadar gecikir. Bankalara olan borçlar zaman aşımına uğrar mı konusunu merak ediyorsanız, bu süreç oldukça uzun yıllar alacak olsa da evet borçlar zaman aşımına uğrayabilir.

İcra Takibinde Olan Borçlar Zaman Aşımı Uğrar mı?

Kredi veya kredi kartı borcundan dolayı icra takibine düşen borçlar için öncelikle karşılıklı olarak görüşülüp, vadelerde veya peşin ödenmesi için bir karara varılmaya çalışılır. Bu süreç içerisinde herhangi bir söz alınmaması halinde, borcun kapatılması için alacaklının menkul, gayrimenkul ve maaşına haciz işlemleri başlatılır. Banka veya avukatların, alacaklara yönelik herhangi bir işlem yapamaması hallerinde, borçlar kendiliğinden zaman aşımına uğrayacaktır.

Bankalara olan borçların avukatlara yönlendirilmesinin ardından icra dosyası açılması halinde, borçların zaman aşımına uğrama süresi 10 yıldır. Ancak bu süre içerisinde herhangi bir işlem yapılmaması gerekiyor. Örneğin; icra dosyanız açıldı ve üzerinden 4 yıl geçtiğini varsayalım. Bu 4 yılın sonunda dosyanız yenilenirse, 10 yıllık süreç yeniden işleme alınacaktır. Ayrıca süreç içerisinde ara ödemeler yapıldığında, zaman aşımı süresi başlangıç tarihini değiştirecektir.

İcra Dosyası Yenilendiğinde Zaman Aşımı Süresi Ne Olur?

Avukatlık bürolarına düşük ücretlerle satılan ödemesi geciken borçlarınız, icra dosyası açılmasını takiben 10 yıl sonra zaman aşımı gerçekleşiyor. Fakat süreç her dosyanız yenilendiğinde, yeniden tekrar edecektir. İcra dosyanızın her yıl yenilenmesi halinde, bankalara olan borçlar, 20 yıl sonra zaman aşımına uğrayabiliyor.

Borçların zaman aşımına uğrayabilmesi için, kişinin hacze konu olacak mülkiyeti ve mülkü olmaması halinde mümkün oluyor. Düzenli geliriniz olması halinde, avukatlar maaş haczi koyabiliyor. Banka hesaplarınıza haciz konulması halinde, hesaba para yatırmanız veya göndermeniz halinde, otomatik olarak borcunuz için hesaptaki paranıza el konulabilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu