Bankacılık

Bankada Kayıtlı Telefon Numarası Güncelleme

Müşteri telefon numarası değişikliği birçok yoldan yapılmaktadır. Bankalar bu değişiklik için bankadan ya da internet bankacılığından destek sağlayabilmektedir. Bankadan gelen çağrıları alabilmek ve internet alışverişlerinde cep telefonuna gelen şifre ile alışveriş yapabilmek için müşteri numara değişikliğini çalıştığı bankaya bildirmelidir. Her bankanın güvenlik gerekçeleri değiştiği için numara değişikliği yapmak isteyen kullanıcılar bankalarının hangi yoldan numara değişikliği yaptığını bilmeleri gerekmektedir. Birçok müşteri öncelikli olarak müşteri hizmetini aramaktadır. Müşteri temsilcileri numara değiştirme kurallarından bahsettikten sonra gerekli talimatlar ile banka müşteri telefon numarası güncelleme işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Kayıtlı Telefon Numarası Güncelleme Neden Gereklidir?

Bankalarda kayıtlı telefon numarası güncelleştirmek büyük önem taşımaktadır. Müşteriler bankanın internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak ödeme işlemleri, Havale, EFT gibi birçok işlem gerçekleştirmektedir. En önemlisi mobil ve internet bankacılığına girişlerde kayıtlı telefon numarasına SMS ile gelen şifre müşterinin hesaplarına erişebilmeyi sağlamaktadır. Bu şifre eğer müşterinin eski bir numarasına kayıtlı ise giriş işlemleri gerçekleşememektedir. Müşteri bankasından aldığı hizmette sorun yaşamamak ve işlemlerine devam edebilmek için telefon numarasını bankanın güvenlik sistemindeki durumları göz önünde bulundurarak şubeden ya da telefon bankacılığından gerçekleştirmelidir.

Şubeden Kayıtlı Telefon Numarası Güncelleme Nasıl Yapılır?

Şubeden telefon numarası güncelleştirme ile hızlı ve kolayca müşteri telefon numarasını güncelleyebilmektedir. Müşteri telefon numarası değişikliğinde banka şubesine giderek yeni cep telefonunu hızlı bir şekilde sisteme kaydını yaptırabilir. Şubeden yapılacak olan telefon numarası güncelleştirme işlemlerinde banka personeli müşteriye bir form vermektedir. Bu form ile bilgi güncelleştirme işlemleri müşteri tarafından eksiksiz doldurulmalıdır. Form doldurulduktan sonra personel sisteme müşteriden aldığı bilgilerle güncelleme yapar ve yeni telefon numarasına SMS ile geçici şifre gönderilir. Bu geçici şifre ile tek seferlik internet ve mobil bankacılıktan giriş yapılır daha sonra şifre değiştirilerek telefon numarası güncelleme işlemi tamamlanır.

Müşteri Hizmetleri Aracılığı İle Telefon Numarası Güncelleme Nasıl Yapılır?

Telefon numara değişikliği müşteri hizmetleri ile yapılabilmektedir. Bu durum her banka için geçerli olmayabilir. Bunu öğrenmek için değişiklik yapılacak banka müşteri hizmetleri aranarak konu hakkında bilgi alınabilir. Müşteri hizmetleri üzerinden yapılacak olan telefon numarası güncelleme işlemleri sırasında müşteri temsilcisi güvenlik amaçlı sorular sorabilmektedir. Müşteri hizmetleri müşteriden aldığı doğru yanıtlarla sisteme yeni telefon numarasını tanımlar.

Ziraat Bankası ATM’lerinden Telefon Numarası Güncelleme Nasıl Yapılır?

ATM’den telefon numarası güncelleme işlemleri yapılabilmektedir. Bazı bankalar ATM’den cep telefonu numara güncellemesi yapmaktadır. ATM’ lerden telefon numarası değişikliği yapılacaksa bazı işlemler gerçekleştirilmelidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Müşteri kartı ile giriş yapar ve şifresini girer
  • Şifre girildikten sonra işlem menüsü sayfasına gelinir
  • İşlem menüsünde ‘kayıtlı iletişim bilgileri değiştirme’ bölümüne giriş yapılır
  • Müşteri bu aşamada yenilenen telefon numarasını tuşlayarak işlemi gerçekleştirmiş olur.

Garanti Bankası Telefon Güncelleme İşlemleri

Garanti bankası telefon güncelleme işlemleri ATM ve şubelerden gerçekleşmektedir. Banka müşterileri telefon numaralarını değiştirmek için güvenlik amaçlı bankanın istediği tüm bilgileri vermelidirler. Şubeden yapılacak olan değişikliklerde müşteri temsilcisi müşterisine verdiği formun bilgilerini sisteme girer böylece müşterinin telefon numarası değişikliği anında yapılmış olur. Garanti bankası müşteri temsilcileri aranarak bilgi alınabilir ve numara değişikliği hakkında bilgi alınabilir. Müşteri temsilcisi ile yapılan numara değişikliği görüşmesi sırasında banka temsilcisi anne kızlık soyadı, T.C kimlik numarası ve doğum tarihi gibi kişisel bilgileri sorabilmektedir. Bu bilgilerin doğru şekilde verilmesi çok önemlidir. Aksi taktirde güvenlik gerekçesi sebebiyle numara değişikliği yapılamamaktadır. Tüm değişiklik işlemerinin ardından yeni telefona gelen SMS ile telefon ve internet bankacılığına giriş yapılabilmektedir.

Akbank Telefon Güncelleme İşlemleri

Akbank telefon numarası güncelleme işlemleri bankanın hizmetlerinden kesintisiz faydalanmak isteyenler için yapılması gerekmektedir. Akbank müşterisi şubeden güncel telefon numarasını yenileyebilmektedir. Şubeden doldurulacak bir form ile güncel bilgiler ilgili şahsın kendisi tarafından doldurulur ve şube çalışanı tarafından sisteme girişi yapılır. Bu hususta müşteri doğru bilgiler ilettiğinden emin olmalıdır. Müşteri tüm işlemleri eksiksiz yaptıktan sonra yeni telefon numarasına gelen geçici şifre ile internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan giriş yapar ve bankanın verdiği hizmetlerden yararlanmaya devam eder. Akbank şubesine gitmeden Akbank ATM’ lerinden de telefon numarası güncellenmesi yapılabilmektedir. Bunun için müşteri kartı ile ATM’ den giriş yapar ve menüde gerekli adımları takip ederek güncel telefon numarasını değiştirebilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu