Finans ve Banka

Banka Sınavları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ülkemiz finans sisteminin en önemli unsurlarının başında bankalar geliyor. Bankalar, kamu ile işbirliği içinde ülkemiz mali sisteminin en önemli oyun kurucularıdır. Bu yönü ile önemli bir yapı olan bankacılık, ülkemiz istihdamına sağladığı büyük katkı ile de çok önemli bir yere sahiptir. Bankalar, yeni personel alımında merkezi bir sınav uygulamıyorlar. Her kuruluş, kendi perspektifine göre farklı aşamaları içeren özel bir banka sınavı yapmaktadır.

Banka Sınavlarına Hazırlık

Bankalar, ülkemizin en büyük merkezi sınavı olan KPSS ile personel almamaktadırlar. Her banka kendi faaliyet koluna yönelik özel sınavlar uygulamakta, kendi personel temini için farklı aşamaları olan sınavlar uygulamaktadır. Bazı bankalar tek aşamalık bir personel seçme sınavı yaparken kimi bankalar iki hatta  üç aşamalı sınav uygulayabilmektedir. Her banka, sınav ile derecenlendirdiği adayları mutlaka yüz yüze mülakat sınavına da almaktadır. Bu aşamada personel adayının kurum imaj ve sistemine uyumluluğu gibi birçok etmen değerlendirilmektedir. Kimi bankalar yazılı sınav uygularken bazı bankalar dijital bankacılık sınavı uygulayabilmektedir. Bu süreç tamamen banka ve alacağı personelin pozisyonuna göre değişmektedir.

Banka Sınav Soruları

Banka sınav soruları oldukça geniş bir alana yayılmaktadır. Gişe ve müşteri karşılama gibi alanlar için yapan sınavlar için temel finans bilgisi ve genel kültür gibi alanları ölçen ölçekler kullanılır. Banka müfettiş yardımcılığı sınavları gibi kariyer meslek aşamalarında ise daha zorlayıcı ve detaylı bilgi içeren süreçler işletilmektedir. Yabancı dil, alan uzmanlık sınavları ve YDS türevi sınav puanları kariyer mesleklerinde adaylara uygulanmakta-talep edilmektedir.

Banka Sınavları için kesin ve aktifdir bir prosedür bulunmamaktadır. Sınav uygulaması birebir, toplu, merkezi ya da online şekilde uygulanabilir. Dijital sınavlar da bankanın kendi prosedürü içinde kendi ofisinizde-evinizde olabileceği gibi bankaya ait bir mekanda da gözetim altında yapılabilir. Banka sınavları ve sürece hazırlık dahil tüm detay ve önemli bilgileri aşağıdaki kaynak adresten okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.nurkanaydogan.com.tr/banka-sinavlari/

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Banka Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Banka sınavları, bankadan bankaya değişebilen bir uygulamadır. Yani standart olarak banka sınavı adı altında açıklanabilecek bir prosedür yoktur.

Banka Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Bankalar sınav için kesin bir zaman sınırlamasına dahil değildir. Bünyesinde çalışmak istediğiniz bankanın sınav tarihlerini kaçırmamak için mutlaka bankanın internet sitesinden veya çeşitli kariyer sitelerinden sınav tarihlerini takip etmeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu