Kamusal Haberler

BAĞ-KUR Primi Ne Kadar? Ödeme Son Günü Ne Zaman?

Asgari ücretlerin değişmesiyle birlikte kendi adına ve hesabına çalışanların yan BAĞ-KUR kapsamında çalışanlarının da prim oranları değişti. Bu kapsamdaki sigortalıların bir aylık prim oranı 1.015,34 TL oldu. Ancak primlerin düzenli olarak ödenmesi 5510 sayılı kanun teşvikinden yararlanma şansı yakalamaktadır. 5 puanlık bu indirim ile sigortalılar 2021 yılı için aylık 868,19 TL prim ödemesi yapacaktır. Tarım BAĞ-KUR kapsamında bulunan sigortalıların primleri diğer BAĞ-KUR kapsamındaki sigortalılardan farklı olarak 30 gün üzerinden değil, prime esas günlük kazanç tutarını 27 katı üzerinden hesaplanmaktadır. Prime esas kazancın hesaplanacağı gün sayısı her yıl bir puan arttırılarak 2023 yılında 30 güne ulaştığında sabitlenecektir. BAĞ-KUR son ödeme tarihi ise her ayın prim ödemesi için takip eden ayın sonudur. Örneğin Nisan ayının BAĞ-KUR primlerini ödemek için son gün 31 Mayıstır.

2021 BAĞ-KUR Primi Hesaplama

BAĞ-KUR prim hesaplaması brüt asgari ücret esas alınarak yapılmaktadır. Dolayısıyla asgari ücretin artmasıyla birlikte BAĞ-KUR primleri de artmaktadır. Esnaflar, şirket ortakları, avukatlar kısaca vergi ya da ticari mükellefiyetlerden dolayı prim demek zorunda olanlar indirimsiz olarak en düşük brüt asgari ücretim %34,5’i, primlerin düzenli ödenmesi halinde ise 5 puanlık indirimle birlikte %29,5’, oranında prim ödemektedirler. İsteğe bağlı bağlı BAĞ-KUR ödeyen kişiler brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öder ve bu kapsamda prim ödemesi yapanlar herhangi bir indirimden yararlanamazlar. Ödenecek en yüksek yani tavan prim tutarları ise hesaplanan primlerin 7,5 katı kadar olacaktır.

BAĞ-KUR Düzenli Ödeme İndirimi

İsteğe bağlı BAĞ-KUR haricindeki tüm BAĞ-KUR’lular için geçerli olan ve prim ödemelerini düzenli yapmaları halinde 5 puanlık indirimden yararlanabilirler. Prim ödemelerinin ve varsa yapılandırma / taksitlendirme ödemelerinin düzenli olarak yapılması teşvik için yeterli olacaktır. Ayrıca bir başvuru yapmaya gerek yoktur.

BAĞ-KUR Basamak Prim Listesi

BAĞ-KUR’da basamak uygulaması 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle kaldırıldı. 2008/Ekim döneminden önce ilk tescilde BAĞ-KUR’lular en düşük basamaktan prim ödemesine başlamakta ve prim ödemesi yapmaya devam ettikçe bir üst basamağa geçmekteydi. Yürürlükteki uygulama ise bundan farklı. Buna göre belirlenen taban tutarının hesaplanması asgari ücretin brütüne göre yapılmaktadır. Taban tutar esas alınarak BAĞ-KUR tescili açılan kişiler isterlerse e-Devler üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yaparak tabanın 7,5 katına kadar aylık primini yükseltebilmektedirler. Böylece alacakları maaş bu prim yükselmesine göre artabilmektedir.

BAĞ-KUR Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Her ayın BAĞ-KUR borcu takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Yani 2021/Mart ayına ait BAĞ-KUR primi 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. BAĞ-KUR son ödeme tarihine kadar ödeme yapılmadığı zamanlarda belirlenen tutarlarda gecikme zammı ve faizi uygulamaktadır. Ayrıca bu şekilde 2 aya ait BAĞ-KUR primiödenmezse kişinin güvencesi kapanır ve sağlık hizmetlerinden yararlanma şansı ortadan kalkar.

BAĞ-KUR Ödemesi Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR prim borçlarının ödemesi T.C. Kimlik numarası ile SGK ile anlaşmalı bankalara, mobil ve internet bankacılığından ve kredi kartı ile prim deme sisteminden yapılabilmektedir. BAĞ-KUR prim ödeme menüsü aşağıdaki gibidir:

 • Ödeme vadesi geçmemiş aylık cari primler için; SGK Ödemeleri – BAĞ-KUR Prim
 • Ödeme vadesi geçmiş prim borçları için; SGK Ödemeleri – BAĞ-KUR Geçmiş Dönem

BAĞ-KUR prim ödemesi dilenirse SGK kart ile birlikte prim ödeme sisteminden kredi kartı ile online olarak yapılabilmektedir. Bunun için takip edilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar aşağıdaki gibi sıralanır:

 • SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C. kimlik numarası ve e-Devler şifresi ile giriş yapılır.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “4B Sigortalı Tahsilatları” yazılarak aranır.
 • Cari borçlar için BAĞ-KUR Cari Dönem, ödeme vadesi geçmiş borçlar ve yapılandırılmış borçlar için ise BAĞ-KUR Geçmiş Dönem menüsünden Ödeme yapılabilir.

BAĞ-KUR Prim Ödemesi Yapılabilen Bankalar

BAĞ-KUR primlerinin ödemesini alan bazı bankalar vardır. Prim ödemesi alan başlıca bankalar ise aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • Vakıf Bank,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Denizbank,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB),
 • SGK ile anlaşmalı diğer bankalar.

Yukarıda bulunan bankalardan birine giderek ya da internet bankacılığı üzerinden BAĞ-KUR primleri ödenebilmektedir.

BAĞ-KUR Prim Borcu Sorgulama

BAĞ-KUR prim borcunun ne kadar olduğu e-Devlet sisteminden kontrol edilebilmektedir. Bunun için öncelikle sisteme giriş yapılması gerekmektedir. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra bazı adımları izlemek gerekmektedir. Bu adımlar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • Açılan penceredeki arama kısmına “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazılır.
 • Çıkan seçenekler arasında “4B Hizmetleri” seçilir.
 • Açılacak olan pencerede 4B Borç Bilgisi Menüsünden sorgulama yapılabilmektedir.

Yukarıdaki işlemler sırasıyla yapıldığı takdirde sorgulama yapılabilir se sorgulama sonucunda ne kadar borcun olduğu öğrenilebilir.

[geo-post id=”4071″ label=”Önerilen Yazı”]

İsteğe Bağlı BAĞ-KUR Primi Ne Kadar?

İsteğe bağlı BAĞ-KUR’lular 5 puanlık indirimden yararlanamamaktadır. İsteğe bağlı BAĞ-KUR kapsamında prim ödeyenler aylık en düşük brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katı oranında prim ödemesi yaparlar. Bu kapsamda ödenen primler BAĞ-KUR hizmeti olarak sayılır ve bu kişiler 9000 günle normal emeklilik, 5400 günle de yaş haddinden emeklilik hakkı elde ederler. İsteğe ağlı aylık BAĞ-KUR ücreti 2021 yılından en düşük 941,76 TL iken en yüksek ücretse 7.063,00 TL olarak belirlenmiştir.

Esnaf BAĞ-KUR Primi Ne Kadar?

BAĞ-KUR aylık ödemesinin düzenli olarak yapılması ve geçmiş döneme ait borcun bulunmaması durumunda 5 puanlık indirim ile ödenecek olan en düşük BAĞ-KUR primi 868,18 TL olacaktır. Aylık BAĞ-KUR ödemesinin düzenli yapılmaması ve geçmiş döneme ait borcun bulunması durumlarında ise denecek BAĞ-KUR ücreti aylık olarak 1.015,33 TL olacaktır. En yüksek şirket ortağı / esnaf BAĞ-KUR primi de aylık olarak yukarıda belirtilen tutarın 7,5 katı olacaktır.

Çiftçi BAĞ-KUR Primi Ne Kadar?

Çiftçinin geçmiş döneme ait prim borcunun bulunmaması, prim ödemelerin düzenli yapılması durumunda %5 indirim ile ödenecek en düşük tarım / çiftçi BAĞ-KUR primi aylık olarak 781,36 TL olacaktır. Ancak kişinin geçmiş döneme ait borç bulunuyorsa ve ödemelerini düzenli olarak yapmıyorsa aylık ödemesi gereken tutar 913,80 TL olacaktır. Tarım / çiftçi BAĞ-KUR’u kapsamında ödenecek aylık en yüksek BAĞ-KUR primi ise bu tutarların 7,5 katı kadar olmaktadır. Daha detaylı devlet destekleri için BURAYA bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu