Finans ve Banka

Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu 10 Ülke

En yüksek asgari ücret verilen ülkeler hangileridir? Dolar bazından en az ne kadar maaş veriliyor? Ortalama maaş ne kadar? 2020 asgari ücret karşılaştırması

Gate.io Kripto Para Borsasına Üye Ol %20 KOMİSYON İNDİRİMİ Kazan

Asgari ücret, bir ülkede çalışan en vasıfsız işçiye verilebilecek ödeme anlamına gelmektedir, asgari ücret, minimum ücret, en az ücret olarak da adlandırılıyor. Dünyadaki ülkelerin yüzde 90’ında asgari ücret sistemi kullanılıyor ve insanlar yaptıkları işin zorluğuna göre değişen oranlarda maaş alıyorlar. Türkiye’de 2020 yılı itibariyle asgari ücret 2300 TL, peki diğer ülkelerde durum nasıl, en yüksek asgari ücret hangi ülkede?

Almanya

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya’da da işçi maaşları çok yüksek. En düşük işçi maaşı saatlik 6 euro 75 cent. Almanya’da en düşük ücretle çalışan bir işçi saate 7 euro civarında bir para kazanabiliyor ki bu şu anki kurla 55 TL’ye denk geliyor. Almanya’da bir ay çalışan bir işçi yaklaşık 1400 dolar net gelir elde ediyor. 

İrlanda

Birleşik Krallık’ta yer alan bu ülke, asgari ücretin en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Bu ülkede en vasıfsız işçi aylık ortalama 1874 dolar kazanıyor. Bu ülkede bir yıl çalışan bir işçinin aylık net kazancı yaklaşık 22 bin dolar.

Hollanda

Avrupa’nın en yüksek asgari ücretlerinden biri de Hollanda’ya ait. Bu ülkede bir ay çalışan bir işçi ortalama 1900 dolar kazanabiliyor, Hollanda’da çalışan işçilerin aylık kazançları bu seviyedeyken yıllık kazançları yaklaşık 23 bin dolar civarındadır. Söz konusu ücreti en düşük seviyeden çalışan işçiler almaktadır. 

Belçika

Belçika’da kanunen çalışabileceğiniz en fazla saat 38’dir. İşçiler haftada en fazla 38 saat çalışıyor. Türkiye’de insanların 50-60 saat arası çalıştığını düşündüğümüzde bu oranın ne kadar yüksek olduğunu görmemiz pek tabi mümkün.  Söz konusu işçiler bir aylık bir çalışma ile 1925 dolar gelir elde edebiliyor.  Yıllık kazançları ise yaklaşık 23 bin dolar civarındadır.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da ekonomisi oldukça büyük ülkelerden biridir. Söz konusu ülkede yaklaşık bir ay çalışan bir işçi çok kolay bir şekilde 1970 dolar gelir elde edebiliyor.  Üstelik bu ücreti alan kişilerin çalışan nüfusa oranı yüzde 2 gibi bir oran, yani aslında kimse bu paraya bile çalışmıyor. Ülkedeki ortalama aylık kazanç yaklaşık 4800 dolardır.

Amerika Birleşik Devletleri

Dünyada nüfusu fazla olup da kişi başına düşen geliri yüksek olan tek ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Söz konusu ülkede asgari ücretle çalışan biri yasalara göre saatlik 8 dolar ile 24 dolar arasında gelir elde edebiliyor. Amerika’nın en düşük gelirli eyaletinde çalışan bir işçi 1400 dolar kazanırken, New York Eyaleti’nde çalışan asgari ücretlilerin kazançları yaklaşık 3700 dolar civarındadır. 

San Marino

San Marino küçük bir ülke olmasına karşın çok gelişmiş bir ekonomidir. Söz konusu ülkede çalışan kişilerin aylık kazançları ortalama 2050 dolar civarında. Yıllık 25 bin dolara kadar gelir elde etmek de pek tabi mümkündür 

Monaco

Yine çok küçük bir ülke daha. En yüksek asgari ücret henüz Monaco’da verilmiyor olsa da burada çalışan işçilerin aylık kazançları ortalama 2,170 dolar civarındadır. Bu işçilerin yıllık kazançları ise 26 bin doları buluyor.

Lüksemburg

Lüksemburg Avrupa’nın kalbinde yer alan ve kişi başına düşen yıllık gelirin 100 bin doları geçtiği nadir ülkelerden biridir. Lüksemburg’da asgari ücret sembolik bir rakamdır ve ortalama işçi maaşı 3500-4000 dolar civarındadır. Bir garson veya bulaşıkçının 3000 dolardan az maaş aldığına asla rastlamazsınız. Bu ülkede bir ay çalışan bir işçi ayda yaklaşık 3500 dolar gelir elde etmektedir, ancak yasalara göre asgari ücret 2400 dolar olarak belirlenmiş durumda.  Ülkede asgari ücretli çalışan oranı toplam çalışan nüfusun yüzde 1’inde de daha azdır.

İsviçre

Kişi başına düşen gelirin yaklaşık 81 bin dolar olduğu ülkede bir işçi aylık en az 4200 dolar kazanıyor. Bir doktor 8 bin dolar maaş alırken, öğretmen ise yaklaşık 5 bin dolar maaş almaktadır. İsviçre kişi başına düşen gelire göre dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. Çok zengin bir ekonomi olan İsviçre en yüksek asgari ücret ödeyen ülkedir

Hem bu listedeki ülkeler hem de diğer tüm ülkelerin asgari ücretleri hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz alttaki siteden yazılar alıntılanmıştır.

https://isfikrim.com/yurt-disi/yurt-disi-asgari-ucret/

 

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu