Devlet Destekleri

Arılı Kovanı Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Arı kovanı devlet desteği, yeni iş kurma fikrinde olanlar için bir alternatiftir. Belirli şartlar altında devlet destekli arı kovanı şartlarını inceledik.

Arı kovanı desteği ve arılı kovan desteklemesi nasıl alınır?  2020 ve 2021 yılı için Arılı kovan desteklemesi ne kadar olacak? Kosgeb destekleri nasıl alınır?

Arılı kovan devlet hibe desteği,  Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçiyi destekleme politikaları çerçevesinde sunulmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde verilen hibe desteğinin yanı sıra devlet destekli kredi ve hibe veren bir diğer kurum ise KOSGEB’tir. KOSGEB Kurumu’nun verdiği krediler faizsiz olarak geri ödenmektedir. Arıcılık işiyle uğraşan kişilerin deneyebileceği bir diğer yol ise tarımsal kredi veren bankalardan tarım kredisi almaktadır. Bu krediler çiftçilerin hasat dönemine göre geri ödemeleri alınan oldukça düşük faizli kredilerdir. Bu sebeple üreticiler tarafından arı kovanı devlet desteği yanında da kullanılmaktadır.

Tarım Bakanlığı Arı Kovanı Devlet Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı arı kovanı desteği için üreticinin Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular şahsen veya birlik aracılığı ile yapılmaktadır. Şu an için güncel olarak bakanlıkça sağlanan destek arılı kovan başına 15 TL’dir.

Arı Kovanı Devlet Desteği Şartları

Tarım Bakanlığı arılı kovan desteği koşulları, bakanlık tarafından her sene güncel olarak belirlenmektedir. Şartları sağlayamayan kişilere destek sağlanmamaktadır. Arı kovanı destek devlet desteği kullanmak isteyen kişilerin uyması gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

  • Üreticiye en az 30 kovan için destek verilmektedir.
  • Destek ödeneğinden faydalanmanın azami sınırı ise 100 arı kovanıdır.
  • Halihazırda faydalanmak isteyen işletmede minimum 30 adet kovan olması gerekmektedir.
  • Destekten faydalanmak için bir diğer koşul Arıcılık Kayıt Sistemine üye olmaktır.
  • Başvurular her sene belirli dönemler içerisinde alınmaktadır. Başvuruları kaçıran kişilere destek sağlanmamaktadır. Bu sebeple Tarım ve Orman Bakanlığı resmi sitesi üzerinden başvuru tarihlerinin takip edilmesi gerekmektedir.
  • Başvuru yapıldıktan sonra denetleme ekibi üretim yerini denetlemektedir ve bilgi toplamaktadır. İnceleme süresi sonunda olumlu bir intiba bırakılması halinde destekleme yapılması için yeni bir rapor hazırlanmaktadır. Bu raporun il müdürlüklerince onaylanması halinde devlet desteği ödenmektedir.

KOSGEB Arıcılık Hibe Desteği

KOSGEB arı kovanı devlet desteği gıda üreticilerine destek kapsamı altında verilmektedir. KOSGEB hibe desteğinden faydalanmak için Tarım Bakanlığı’nda olduğu gibi en az 30 kovan sahibi olma zorunluluğu yoktur. Fakat KOSGEB girişimcilik kursuna katılmak ve başarı göstererek KOSGEB girişimcilik sertifikası almak gerekmektedir. KOSGEB girişimcilik kursu devam zorunluluğu bulunan bir kurstur. Kursa en az %70 oranında devam göstermek gerekmektedir. Kursu başarı ile bitiren üreticiler ise 50.000 TL’ye kadar devlet desteği alma imkanına sahip olmaktadır.

KOSGEB Kredi Arıcılık Devlet Desteği

KOSGEB arı kovanı desteği kredi şeklinde de hibe desteğinin yanında kullanılabilmektedir. Bu destek için de girişimcilik kursuna gitmek ön şarttır. Girişimcilik kursuna kayıtlar e-Devlet üzerinden ve KOSGEB müdürlüklerinden yapılmaktadır. KOSGEB kursuna giderek başarılı olan kişilere hibe desteği yanı sıra faizsiz kredi de verilmektedir. Gıda imalatı yapan kişilere destek olmak amacıyla sunulan bu kredi imkanı 1 yıl geri ödemesiz olarak verilmektedir. Geri ödemeler ise tamamen faizsiz olarak taksitler halinde yapılmaktadır. KOSGEB faizsiz kredi desteği KOSGEB kurumuyla anlaşmalı bankalardan çekilmektedir.

Ziraat Bankası Arıcılık İçin Tarım Kredisi

Ziraat Bankası arı kovanı için tarımsal kredi teminat karşılığında çekilen bir kredidir. Banka tarımsal kredileri kapsamında yalnızca büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan kişileri değil, bal üretimi ile uğraşılan kişileri de desteklemektedir. Ziraat Bankası’nın bu kapsamda birden çok kredi seçeneği bulunmaktadır. Arıcılık işi ile uğraşan üreticiler için en mantıklı kredi seçenekleri hayvansal üretim kredi seçenekleridir. Hayvansal üretim kredilerinin bazı özellikleri şu şekildedir:

  • Krediler arasında hayvan alımı için sunulan kredi seçeneği yatırım kredisidir. Yani arılı kovan için hayvansal üretim yatırım kredisi çekmeniz gerekmektedir.
  • Bunun yanında işletme giderleri için kullanmanız gereken kredi seçeneği ise hayvansal üretim işletme kredisidir.
  • Kredi başvuruları şubelerden yapılmaktadır. Banka kredi başvurusunu alırken teminat ile ilgili de bilgi talep edebilmektedir.
  • Arı kovanı devlet desteği gibi faizsiz olmasa da oldukça düşük faiz oranlarıyla sunulan bu kredinin geri ödemeleri için esnek seçenekler bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu