Güncel Konular
Trend

Araç Sigorta Ücreti İade Geri Alma İşlemleri

Araç sigorta ücreti iade ve geri alma işlemlerini sizler için mercek altına aldık. Araç sigorta ücreti iade işlemleri ve sorgulama işlemlerinin detayları!

Araç sigorta ücreti iade talebi işlemi yapmak için aracın sigorta işleminin yapıldığı acenteye başvurulmalıdır. Sigorta poliçeleri masrafları üzerinde yapılan değişimler sonucu, sigorta ödeme taksitleri değişir. Bu durum ile karşılaşan kişiler, ödedikleri sigorta masraflarının artan kısmı için geri iade talebinde bulunurlar. Araç sigorta ücreti geri alma işlemi için izlenecek adımları, evrakları ve sigorta ücretini geri alabilecekler hakkında detaylı bilgileri, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Kimler Araç Sigorta Ücreti İade Geri Alma İşlemini Yapabilir?

Araç sigorta ücretini geri alacaklar, sigorta yaptırdıkları acentelere başvuru sağlamalıdır. Acentelere başvuru yapıp, sigorta ücretini geri alabilen kişiler, şu şekilde sıralanır:

 • Eski aracını satarak yeni araç alan ve bu araç üzerinden yeni bir sigorta yaptıran kişiler iade talebinde bulunabilirler.
 • Yeni araç üzerinden yeni bir sigorta yaptıran kişiler, değişen poliçe masrafları nedeniyle, eski aracın sigortasına yönelik masrafların iadesi talebinde bulunabilirler.

Araç sigorta ücreti geri alma işlemi için kişiler, araç sigortasını yaptırdıkları sigorta acentesine başvuru yapmalıdır. Bu başvuru değerlendirilir ve başvurusu kabul edilen kişilerin belirttikleri banka hesabına, sigorta ücreti geri yatırılır.

Araç Sigorta Ücreti İade Geri Alma Talebi Nereye Yapılır?

Araç sigortası ücreti iade talebi yeri, her aracın kendi sigortasının yaptırıldığı acente şubeleridir. Araç sigortaları farklı tutarlar üzerinden farklı sigorta acentelerine yaptırılır. Araç sigorta ücreti geri alma işlemi için her kişi aracını sigorta yaptırdığı acente şubesine giderek, dilekçe yazmalı ve gerekli evrakların teslimi ile iade başvurusu sağlamalıdır. Araç sigorta ücretini geri almak için şartlar ve başvuru yolu hakkında detaylar, alt başlıklardan öğrenilebilir.

Araç Sigorta Ücreti Geri Alma Şartları

Araç sigorta ücreti iadesi koşulları arasında yeni araç için sigorta yaptırmış olmak yer almaktadır. Yeni araç sigortası yaptırma işlemi ile sigorta poliçe masrafları değişmektedir. Bu duruma bağlı olarak satışı sağlanan aracın sigortasıda yeni alan kişi tarafından yaptırılır. Araç sigorta ücreti geri alma şartları, şu şekilde sıralanır:

 • Eski aracını satılması ve satış sırasında aracın sigortalı olması halinde sigorta ücreti masrafları geri alınabilir.
 • Bu durumun gerçekleşmesi için eski araç satılıp, yerine yeni bir araç alınmış olmalıdır.
 • Yeni araç, yeni bir poliçe tutarı üzerinden sigorta ettirilmiş olmalıdır.

Bu şartlar sağlanıyorsa, eski araç üzerinden yaptırılan sigorta poliçe ücretlerine yönelik geri ödeme talebinde bulunulabilir. Bu talep için yeni bir araç almış olmak ve eski aracın sigortasının satın alan kişi tarafından yaptırılması gerekmektedir. Araç sigorta ücreti geri alma talebi için başvurunun nasıl yapılacağı ve başvuru adımları hakkında bilgiler, alt başlıklarda sunulmaktadır.

Araç Sigorta Ücreti Geri Alma Talebi Evrakları

Araç sigorta ücreti iade talebi belgeleri, aracın sigorta yaptırıldığı acenteye teslim edilir. Acentelerin istediği belgeler, şu şekilde sıralanır:

 • Araç satış belgesi
 • Eski araç sigorta poliçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi acentelerin istediği evraklardır.

Bu evrakların tamamlanması sonrası, aracın sigortasının yaptırıldığı acenteye gidilmelidir. Acentede evraklar teslim edilerek başvuru işlemi yapılır. Başvuru için izlenecek adımları, alt başlıktan öğrenebilirsiniz.

Araç Sigorta Ücreti Geri Alma Başvurusu

Araç sigorta ücreti geri alma müracaatı için aracın sigortasının yapıldığı acente şubesine gidilmelidir. Daha sonra izlenecek adımlar, şu şekilde sıralanır:

 • Kişiler bu başvuru için araçlarını sigorta ettirdikleri acenteye giderler.
 • Acente görevlisine Araç satış belgesini, eski aracın sigorta poliçesini ve nüfus cüzdanlarının fotokopisini iletirler.
 • Araç sigorta ücreti geri alma işlemi yapmak istediklerini iletirler.
 • Aynı zamanda kendilerine ait bir mevduat hesap numarası iletirler.
 • Acentede, sigorta ücreti iadesi için dilekçe yazılır ve imzalanır.
 • Bu adımların tamamlanması ile başvuru işlemi gerçekleşir.

İlerleyen aşamalarda, sigorta acentesi evrakların ve talebin incelemesini yapar. Başvuru sonucu aynı acenteden öğrenilir. Olumlu sonuç alan kişilerin poliçe masraflarına ait ücretlerin geri ödemesi, başvuru sırasında verilen banka hesabı bilgisine yapılır. Araç sigortası ücreti iade işlemlerini sorgulamak için https://www.sbm.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu