Güncel Konular

Araç Satışı Noter İşlemleri ve Ücretleri

Araç satışında yapılan noter işlemlerinin fiyatları, 2021 yılı için artış göstermektedir. Gerekli belgelerin çıkarılmasının ardından yapılacak işlemlerde kişiler, notere direkt olarak para ödemesi yapmalıdır. Noterden sıra alınarak yapılacak araç satışı işlemlerinde kişilerin araçların satışında kullanılacak belgeleri hazırlamış olmaları gerekmektedir.

Araç Satışında İşlem Ücretleri Ne Kadardır?

Araç satışında ödenecek ücretler şu şekilde sıralanabilir:

 • Noter evrak bedeli: 148.50 TL
 • Noter ücreti: 54 TL
 • Belge baskı ücreti: 22 TL
 • Sıfır araç satış ücreti: 171 TL
 • Toplam noter araç satış bedeli: 224.50 TL

Araç Satışı Sırasında Noter İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Araç satışı sırasında noter işlemlerini gerçekleştirmenin yolu, evrakları önceden hazırlamış olmaktan geçmektedir. Kişiler, evraklarını önceden hazırlamış olmalı ve notere bu şekilde başvuru yapmalıdır. Ödeme işlemleri noter aracılığıyla, direkt olarak elden yapılabilmektedir. Alınacak araca karar verilmesinin ardından satış işlemleri için notere başvuru yapılır. Önceden hazırlanmış olan evraklar notere eksiksiz olarak sunulur. Ardından araç veya kişiler üzerine, satışa engel durum olup olmadığı araştırılır. Eğer satışı engelleyecek herhangi bir durum yoksa,satış ve devir sözleşmeleri imzalanır.

Hazırlanan sözleşmelerin biri alıcıya, diğeri satıcıya aittir. Ayrıca noter arşivinde saklanmak üzere bir adet kopya da alınır. Kopya olarak alınan sözleşme, imzalandıktan sonra noter arşivine kaldırılır. Ücretler, noterin içinde bulunan vezne tarafından alınır. Vezne tarafından noter ücreti, mevcut işlemlere ait ek ücretler ve harç bedelleri hesaplanır.

Araç devir ücretleri tamamen alıcıya aittir. Alıcı ile satıcı arasında herhangi bir şartlı sözleşme imzalanmadıysa, satıcı ücret ödemez. Araç devir ücreti de dahil olmak üzere tüm noter ücretleri alıcı tarafından ödenmelidir. Ödemenin bitmesinin ardından noterden satış onayı alınmalıdır.

Araç Satışında İstenen Belgeler Nelerdir?

Araç satışında noter tarafından istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ruhsat ve trafik belgesi gereklidir. bu belgelerde kayıp olması durumunda geçici tescil belgesi de kullanılabilir.
 • Noterden alınmış satış belgesi gerekmektedir.
 • İşlemlerin vekil aracılığıyla yapılması durumunda vekaletname kullanılmalıdır. Araç sahibi veya alıcının vekalet işlemleri için tekrar notere başvurması gerekir.
 • Aracın satışı tüzel kişilere yapılacaksa vergi numarası kullanılmalıdır.
 • Plaka numarası bilinmeli ve belgelendirilmelidir.
 • Tüzel kişiler tarafından araç satışı gerçekleştirilecekse, imza sirküsü kullanılmalıdır.

Noter konusunda işlemin gerçekleştiği yere yakın olma gibi bir şart bulunmamaktadır. İşlemlerin gerçekleşmesi için kişilerin Türkiye sınırları içerisinde yer alan herhangi bir notere başvurması yeterlidir.

Notere Gitmeden Önce Yapılacak Araştırmalar Nelerdir?

Notere gitmeden önce araş hakkındaki araştırmalar şu şekildedir:

 • MTV sorgulaması yapılmalıdır. Araç, öncelikle mevcut yıl ve bir önceki yıllara ait Motorlu Taşıtlar Vergisi açısından değerlendirilmelidir. Aracın üzerinde borç olması durumunda devir işlemleri yapılamaz. Eğer aracın MTV borcu varsa vergi dairelerinden bu borç ödenebilir.
 • Araç üzerine ipotek ve hacizler sorgulanmalıdır. Aracın üzerine hak mahrumiyetine neden olacak bir haciz varsa, satış gerçekleştirilemez.
 • Aracın muayenesi yoksa satış gerçekleşmez.
 • Alıcı ve satıcının adres kayıtlarının nüfus müdürlüğünde olması gerekmektedir. Yurt dışında bulunan ikamet bilgilerinde farklı ve daha ayrıntılı işlemler uygulanmaktadır.

Araç Satış İşlemleri Ne Kadar Zaman Alır?

Araç satış işlemlerinde zamanlama, belgelerin hazır olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir. Araç satışı sırasında işlemler 1 günde halledilebilir. Noter işlemleri çoğunlukla 1 saat gibi bir sürede tamamlanır. Noterler hafta sonları da açıktır. Ancak sadece 10.00 ile 16.00 arasında hizmet vermektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu