Devlet DestekleriGüncel Konular

Aile Gelir Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Aile gelir belgesi nasıl alınır? E-devlet üzerinden aile gelir belgesi alınır mı? Aile gelir belgesi ile aynı mıdır? Nerelerde resmi olarak kullanılabilir?

Aile gelir belgesi nasıl alınır? E-devlet üzerinden aile gelir belgesi alınır mı? Hangi kurumlar tarafından istenen belgedir? Nerelerde resmi olarak kullanılabilir?

Bir çok resmi ve özel kurum tarafından istenebilen aile gelir belgesi, ailenin gelir durumunu ölçmek amacıyla verilen resmi bir belgedir. Yardım destekleri, burs başvuruları, kredi başvuruları gibi farklı bir çok talep için istenebilir

Genelde devlet kurumlarınca istenen ve kişinin hiçbir gelirinin olmadığını belgelediği için gelirsizlik belgesi olarak da adlandırılır.

Aile Gelir Belgesi Nedir?

Kişinin kendisine ait finansal gelir durumunu gösteren belgeye Gelir Belgesi denirken, hane halkının da finansal gelir durumunu ispatlayan belgeye Aile Gelir Belgesi denir.

Neden Ailenin Gelir Belgesi İstenir?

Genellikle devlet yardımları için yapılan başvuruda hane halkının gelir durumu kriter olarak kabul edilir. Ya da konut kredisi çekeceğiniz de tek maaşa çıkmayan kredi hane halkının geliri ispatlandığında verilebilir. Veya öğrenciler için burs başvurusu yaptıkları çoğu kurum ailenin gelir belgesini talep eder.

Aile Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Özel sektör çalışanları, kamu çalışanları, Bağkurlu serbest çalışanlar ve emekliler için 4 ayrı yöntem bulunmaktadır.

Özel Sektör Çalışanları

SGK’ya bağlı özel sektör çalışanları, çalıştıkları kurumlardan bu belgeyi talep edebilir. Genellikle son 12 aylık gelir talep edilmekte.

Kamu Kurumu Çalışanları

Direkt olarak E-Devlet üzerinden E-Bordro sistemine giriş yapıp buradan aile gelir durumu belgelerini temin edebilirler.

Bağkur’a Bağlı Serbest Çalışanlar

Aile gelir durum belgesi istediğinde direkt olararak vergi levhalarını ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

Emekliler

Emekli kişilerden istenen belge için E-Devlet üzerinden emekli maaş bordro talebi yapıldığında bu belgeyi istenen kuruma verilebilmektedir.

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Aile gelir belgesi nasıl alınır diye sorarsanız eğer hemen yukarıda bahsettiğimiz şekilde ailedeki fertlerin çalışma durumuna göre her biri için tek tek bu belgeler biraraya getirilip istenen kuruma tebliğ edilmeli.

Aile Gelir Belgesi Örneği

Bu belge kurumlardan ve E-devlet’ten talep edilip tek tek bir araya getirilen bir belge olduğundan tek bir belge olarak örneği yoktur ama bazı kurumlar ailenin gelir belgesi için bir form iletirler ve bunun doldurulmasını talep ederler.

Örneğin; bazı okullar öğrecilerden aile gelir belgesi doldurmalarını talep eder ve alttaki Ek-1 formunu gönderirler. Burada resmi bir kurumdan yazı almaya gerek yoktur. Sadece gelir durumunu net olarak yazıp altına da doğruluğunu teyit eder şekilde imza atılması gerekir.

Aile Gelir Belgesi

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu