Devlet Destekleri

Ahır Yapımı Devlet Desteği

2021 yılı itibariyle devlet destekleri bir çok alanda devam etmektedir. Ahır yapımı devlet desteği ahır hibesi olarak bilinmektedir.

2021 yılı devlet ahır yapımı destekleri besicilik yapan çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik sağlanmaktadır. Ahır yapımında yemleme, sulama gibi ihtiyaçların karşılanmasını gerektirdiğinden maliyetli olmaktadır. Devlet destekli ahır yapımı projeleri doğrultusunda çiftçiler finansal yardımdan yararlanarak inşaat maliyetinin %50’si oranında nakit destek alabilmektedir. Devletle anlaşmalı bankalar da düşük faizli kredi imkânları sunmaktadır.

Ahır Yapımı Hibe Destekleri

Ahır yapımı için hibe 2019-2023 yılları arasında verilecektir. Hayvan çiftliği kurmak amacıyla destek almak isteyenler yeni ahır ve ağıl yapımı için %50 hibeden yararlanabilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen karara göre 41 il hibe projesinden yararlanabilmektedir. Ahır yapımında hibe desteği başvurusu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne yapılmalıdır. Türkiye’de üreticilerin ahır ve ağıl projelerini destekleyen devlet kurumları ve özel kurumlar bulunur. KOSGEB ve TKDK gibi kuruluşlar hayvancılık alanında hibe desteği sağlamakta ve bu şekilde geri ödeme talep edilmemektedir.

Ahır Hibe Başvurusu

Ahır hibesine başvuru yapmak isteyen çiftçiler ilk olarak ahır projesi hazırlamalıdır. Proje için belirlenen alan kapasitesi, büyükbaş hayvancılık için en az 10 en fazla 49 olarak belirlenmiştir. Küçükbaş hayvanlar için ise en az 100 en fazla 200 kapasiteli olma koşulu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra “Yatırımlara Yönelik Destekleme Uygulama Esasları” kararnamesine göre devlet destekli ahır yapımı için hibe, ahır-ağıl tadilatı, yeni yapılacak olan kapalı, yarı açık ve açık sistemleri ahır ve ağıllara yönelik olarak verilecektir.

Başvuranın sağlaması gereken diğer koşullar şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşı olmak
 • Hayvancılıkla son 1 yıldır uğraşmak
 • Yatırım projesi hazırlayarak il ve ilçe müdürlüklerine sunmak
 • Proje kabulü sonrasında yatırımı gerçekleştirmek
 • Önceden alınmış bir hibe bulunmaması
 • Hayvan çiftliği için gereken büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayılarına sahip olmak
 • Çiftçi Kayıt Sistem’inde bulunmak

Hibe Destekli Ahır Yapımı Başvuru Belgeleri

Ahır yapımı hibe desteği için istenen evraklar, 11 Mart-19 Nisan 2021 tarihli başvuru için şu şekilde belirlenmiştir:

 • 2021 yılı içerisinde alınmış İşletme Tescil Belgesi
 • 2021 yılı Hayvan Listesi
 • Güncen Tapu Kaydı
 • Kimlik Fotokopisi
 • Sicil Belgesi
 • Ön Proje Formu
 • Çiftçi Kayıt Belgesi
 • SGK’dan borçlu olmadığına dair belge
 • Maliyeden alınan vergi borcu bulunmadığını gösteren belge
 • Hayvancılık alanında sahip olduğu belgeler
 • Tüzel kişiler için imza sirküleri ve yetkili kurullardan alınan yetkilendirme onayı
 • Ticaret Sicili Gazetesi

Ahır Hibesi Alan İller

 Ahır hibesi verilen şehirler,Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar doğrultusunda belirlenmiştir. Proje kapsamında yer alan bölgelere göre devlet destekli ahır yapımı hibesinden yararlanan iller şu şekilde belirtilmiştir:

 • Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) hibeleri: Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak
 • Doğu Anadolu Projesi (DAP) hibeleri: Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli, Van
 • Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) hibeleri: Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon, Tokat
 • Konya Ovası Projesi (KOP) hibeleri: Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
KEMAL EDER
6 Kasım 2019 22:14

Ülkemizde hayvancılık büyük bir darbe yedi dışarıdan getirilen sığırlar ile et fiyatını düşüreceğiz dediler ama olan hayvan üreticilerine oldu zaten meraların yok olması köyden kente göç nedeniyle bu işleri yapanların azalması ve hayvanlarız azlığı nedeniyle yüksek fiyatları düşürmek adına yapılan çalışmalar fiyatı düşürmediği gibi bu iş ile uğraşanların da bu işi bırakmamasına sebep oldu.Ülkede bir hayvancılık yapılacaksa ve devlet buna destek verecekse kalkınma planlarını da arkasına yapıştırması lazım %50 ahır yapımı desteği bence güzel bir proje

Muhsin Gözubuyuk
11 Kasım 2019 22:06

Artan maliyetler yem fiyatları ve hayvancılığın azalmasına müteakip dışarıdan ithal edilen hayvanlar yerli hayvancılık sektörünü büyük oranda zarara uğrattı zaten artan maliyetler altında ezilen besici birde hayvanını rekabet nedeni ile ucuza satmak zorunda kalıyordu çoğu zaman et balık kurumuna satılan hayvanlardan besiciler hep zarar etti şimdi ahır maliyetini azda olsa devlet desteği ile karşılayacak olmaları kötünün iyisi diyebiliriz.Büyük oranda maliyeti kurtaracağı için toparlanmak isteyen ve üzerinden ölü toprağını atmak için besicilerin bence son fırsatı umarım bunu iyi değerlendirirler.

Haldun AYGÜN
18 Kasım 2019 23:32

Tarım bakanı çıkmış konuşuyor tarımda ve hayvancılıkta rekora koşuyoruz işte bu şekilde gidersek 2020 yılı ilk çeyreğinde yeni bir ihracat rekoru kıracağız vs diyor ben anlayamıyorum bu insanları bu kadar cahil mi görüyorsunuz.Besici yem fiyatlarından dem vuruyor birçok masraf kalemleri var bu kalemler biriktiğinde altından kalkılamaz bir borcun altına giriyor besici bu durumda ahır bile yapacak bütçesi kalmıyor devlet burada devreye girmeli seçim yatırımı yada göstermelik değil delikanlı gibi gel benim besicim sen şu kadar hayvan üret şu kadar ihracat yap ben sana desteğe devam edeyim yeter ki ülkeye döviz girsin ama yok hep laf salatası göz boyama çocuk kandırma bu halk cevabı yerel seçimlerde verdi sanırım hükumet ders almamış bence genel seçimlerde büyük bir cevap gelecek

Serdar Tarakçı
24 Kasım 2019 02:40

Ben İstanbul da yaşıyorum annem ve babam yıllardır köyümüzde büyükbaş hayvancılığı yapıyor .Babam kurban bayramı zamanında hayvanları pazara getirir yılda bir görüşme sağlarız.Bu yazıyı okuyunca kafamda şimşekler çaktı annem ve babam zaten bu işi yapıyor bende bu işin başına geçsem bu %50 destekten bizde yaralansak çok iyi olmaz mı ilk defa bir kredi alacağız.Okuduğum kadarıyla şartlar bizim için uygun görünüyor.Bakalım başvuru sonrası devlet sözünde duracak mı?

MEHMET GENÇGÖR
1 Aralık 2019 16:01

hangi hayvana hangi sığıra destek vereceksiniz elimizde ki sığırları koruyamadık ki yeni sığırlar için ahır yapalım süt ineklerinin bile kesime gittiği bu durumda sizler daha neyin desteğinden bahsediyorsunuz.Ahır yapmak için destek değil tarımı eskisinden daha iyiye götürecek projelerle destek verin öncelikle şu dışarıdan hayvan ithal etmeyi bırakın ülkemizdeki sığırların sayısını arttırın tabi bu işi besiciyle ortak yapın adama sen arttır biz arkandayız demeyin ahır yapın yem sağlayın hayvanların sağlığına aşısı vs işlere destek verin ve etin fiyatını da hem vatandaşı hemde besiciyi düşünerek yansıtın.

Başa dön tuşu