Güncel Konular

Açık Tütün Satışı Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Tütün satışı yapmak için gerekli belgeleri ve şartları şu şekildedir:

  • Vergi dairelerine kayıt için başvuruda bulunmak.
  • İl veya ilçe emniyet şubelerine giderek gerekli evrakları sağlamak.
  • Açılacak tütüncü dükkânı için tapu veya kira belgesi almak.
  • Bağlı bulunulan iş kolu odasına kayıt olmak gerekmektedir.

Belirtilen şartlar ve evrakları sağlamak koşulu ile tütüncü dükkanını açmanız için belediyelere başvurarak iş yeri ruhsatı almanız sağlanmaktadır. Aynı zamanda açık tütün satışı yapmak isterseniz bunun için emniyet şubelerinden belge alamaz ve iş yeri açmanız için belediyeler tarafından verilen iş yeri ruhsatına sahip olmazsınız.

Açık Tütün Satışı Nedir?

Açık tütün satışı günümüzde denetim pullu paket sigaralara gelen zamlarla beraber sıklıkla gündeme gelmektedir. Tütün tüketicileri için sigara fiyatlarına gelen zamlar sonucu tütün kullanımını bırakan veya azaltanların yanı sıra açık tütün kullanımına başvuranların sayısı da oldukça fazladır. Talep edilen tütün ürünleri doğrultusunda tütüncü dükkânları için para kazanma fırsatları ortaya çıkmaktadır. Açık tütün satışı ile tütün satan iş yerleri önce ki senelere göre daha fazla kazanç elde etmektedir. Elde edilen kazanç doğrultusunda açık tütün satısı yapan iş yerlerinin sayısı da artmaktadır.

Açık Tütün Satışı Yapan İş Yerleri Neler Satmaktadır?

Açık tütün satışı yapan iş yerlerinin sattıkları ürünler sadece tütünle sınırlı değildir. Açık tütün satışı yapan iş yerleri tütün satışının yanında tütün tüketiminde kullanılacak ürünlerinde satışını yapmaktadır. Bu iş yerlerinin sattıkları ürünlerin başında tütün, tütün kolonyası, sigara tabakaları, çakmak, zippo, zippo yakıtı, çakmak taşı, sigara küllüğü, sigara sarma makinaları, sigara kağıtları, tütün öğüten makinalar, nargile tütünü, nargile kömürü, pipo ve puro gibi ürünleri tütün satan iş yerlerinde bulmak mümkündür. Belirtilen ürünlerin dışında toptan denetim pullu tütün satışı da yapılmaktadır.

Açık Tütünün Satışı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açık tütün satışı yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar olmaktadır. İzinsiz bir şekilde açılan ve belirtilmeden tütün satışı yapılan dükkânlara ağır cezalar kesilmektedir. Denetim sonucu belirlenen dükkânlara kapama işlemi yapılırken izinsiz tütün satışı yapan iş yerine duruma göre para cezaları kesilebilmektedir. Denetlemelerin sıklıkla yapıldığı il ve ilçeler de açık tütün satışı yapan iş yerinden tütün alan vatandaşların mağdur olmaması veya denetlenmemiş tütünlerin satışının yapılmaması için yaptırımlar uygulanmaktadır.

[irp posts=”3499″ name=”Tekel Bayi Açmak İçin Alınması Gereken İzinler 2020″]

Açık Tütün Satışı Yapmak Yasal Mı?

Açık tütün satışı yapmak hiçbir koşulda yasal olmamaktadır. Aynı zaman da denetim pulsuz tütün satışı yapan iş yerlerine ağır cezalar uygulanmaktadır. Bu cezalara rağmen bulunduğumuz yerleşim yerlerinde açık tütün satışı yapan iş yerleri görmemiz bu iş yerlerinin yasal işlem yaptığının kanıtı değildir. Tütün satışı yapan iş yerleri bu işleri el altından yapmak hiçbir şekilde kayıt altına almamaktadır. Bu şekilde yapılan işlemlerin anlaşılması ve denetlenmesi halinde iş yeri sahibine açık tütün satışından dolayı para cezaları uygulanmaktadır. Açık tütün satışının yasal olmaması ve satışında yaptırım olması açık tütün satışı yapan dükkânlarının bu gibi satışlarını yapmasına engel olamamaktadır. Sigara fiyatlarının artması ile beraber daha fazla kazanan tütün satan iş yerleri kapanmanın yerine daha fazla dükkân sayısı ile tütün satışı yapmaktadır. Bu gibi durumların olduğu yerlerin belirlenmesi halinde cezaların katlanarak arttığı görülmektedir.

Tütüncü Dükkânı Açmak İçin Başvuru Yapılacak Yerler

Tütüncü dükkânı açmak için başvurulacak kuruluşlar diğer iş yerlerinin açılışında başvurulan işlemlerden farklılık göstermektedir. Bu farklılık tütün satan iş yerlerinin açık tütün satışının denetlenmesini sağlamak ve denetim pulsuz tütün ürünü satışını engellemek içindir. Tütüncü dükkânı açan kişi dükkânında açık tütün satacağını beyan etmesi halinde iş yeri için onay alamaz ve iş yerini açamaz. Bu durum karşısında tütün satışı yapacak iş yerleri onay almak için iş yerinde denetim pulsuz tütün satışı yapmayacağını beyan etmesi gerekir.İş yeri açmak için başvuracağı yerler ve yapacağı işlemler sırası ile şu şekildedir :

  • Bağlı bulunduğu ilçenin vergi dairesine giderek iş yeri kaydı için başvuruda bulunması,
  • Bağlı bulunduğu ilçenin emniyet şubesinden açacağı iş yeri için gerekli evrakları temin etmesi,
  • Esnaflar ve Zanaatkârlar odasına üye olması,
  • SSK tarafından alınan BAĞ-KUR giriş formunu doldurması,
  • Açılacak iş yeri için tapu veya kira kontratı istenmektedir.

Belirtilen işlemler sonucu tütüncü açabilirsiniz. Fakat açık tütün satışı yapmak için izin almış sayılmazsınız.

Kaynak: Tütüncü Dükkanı Açmak Kazançlı Mı? Maliyeti ve Kazanç Oranları

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu