Güncel Konular

İlaç Katılım Payı Nedir? Nasıl Alınır?

SGK ilaç katılım ücreti, emekli ve sigortalı çalışanların muayene olmasının ardından ilaç alımı esnasında kişilerden tahsil edilmektedir. İlaç katılım payı emekliler için %10, çalışanlar için %20 olarak hesaplanmıştır. Belirtilen oranları kişiler tarafından karşılanırken, geriye kalan ödemeler SGK tarafından yapılmaktadır. Alınan 3 ilaç için ücretlendirme yapılırken, doktor muayenesi başına da katılım ücreti kesilmektedir. İlaç katılım ve muayene ücretleri, eczanelerden reçeteli ilaç alınması aşamasında tahsil edilmektedir. Katılım ücretleri ödenmeden, yazılan ilaçların alınması mümkün değildir.

2020 Yılında İlaç Reçetesi İçin Hastalardan Ne Kadar Alınmaktadır?

İlaç katılım payı altında, hastalardan 3 kutu reçeteli ilaç başına ödeme alınmaktadır. İlaçların eczaneden alınması aşamasında, yazılan ilaçların sayısına göre ilaç katılım tutarı hesaplanmaktadır. Hastaların reçetesinde 3 kutuya kadar ilaç yer alıyorsa, 3 TL katılım payı kesintisi yapılmaktadır. Kahvaltıdan sonra içilecek her ilaç için kutu başına 1 TL ödeme alınmaktadır.

2020 Hastane Muayene Ücretleri Ne Kadardır?

Hastane muayene katılım payı ücretleri aşağıdaki listede belirtilmiştir:

  • Devlet hastanelerinde muayene olan kişilerden 7 TL muayene ücreti alınmaktadır.
  • Üniversite hastanelerinde muayene olan hastalar, ilaç alımı esnasında 8 TL muayene ücreti ödemektedir.
  • Üniversite hastanelerine bağlı olan sağlık merkezlerinde muayene olmuş kişilerden 9 TL muayene ücreti tahsil edilmektedir.
  • Özel hastanelerde muayene olan SGK’lılardan 18 TL muayene ücreti alınmaktadır.

Muayene ücretlerinin tahsilatı, eczaneler tarafından yapılmaktadır. Reçeteli ilaçların alınması aşamasında, muayene ücretlerinin de ödenmesi gerekir.

Muayene ve İlaç Katılım Payı Sorgulaması Detayları

SKG muayene katılım payı ve ilaç katılım payı sorgulamaları, e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet giriş ekranı açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sistem girişi yapılmalıdır. E-devlet sistemine giriş yapan kişiler, SGK işlem sayfasına girmeli ve 4A-4B-4C sigorta türünden bir tanesini seçmelidir. Kişilerin bağlı olduğu sigorta koluna göre, muayene ve ilaç katılım patı sorgulaması yapılabilir. Sigorta koluna bağlı olarak, muayene sorgulamalarında farklı ücretler çıkmaktadır. Emekli olan kişiler, çalışan kişilerin yarısı oranında katılım payı ödemesi yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu