Güncel Konular

2020 Doğalgaz Abone Ücreti Ne Kadar Oldu?

2020 Doğalgaz abone bağlantı bedeli 1 Ocak tarihinden itibaren zamlı olarak vatandaşa sunulmuştur. Doğalgaz abone ücreti güvence bedeline göre değişiklik göstermektedir. 2020 yılı için güvence bedel ya da depozito EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından açıklanmıştır. Doğalgaz aboneliğini üzerine almak isteyen bir kişi, dağıtım şirketiyle kullanım sözleşmesi yapmak zorundadır.

Doğalgaz Abone Bağlantı Ücreti Ne Kadardır?

2020 yılında doğalgaz aboneliği ücreti dağıtım firmalarınca uygulanacaktır. Uygulanan abonelik ücreti geçtiğimiz yıl 594,00 TL iken 2020 yılı itibariyle 656,70 TL olarak belirlenmiştir. Kombi için geçerli güvence bedeli ise 563,90 TL olarak hesaplandı. Konutlarda doğalgaz sobası geçerli güvence bedeliyse 503 TL olurken ön ödemeli sayaç değişimi 268,70 TL olarak tespit edildi.

Ayrıca kurul tarafından Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren güvence birim bedelleri, sanayi ve ticarethane abone grubu için 93,70 TL olarak güncellenmiştir. Güvence birim bedeli mesken aboneleri için 33 TL şehit aileleri ve muharip gaziler için 16,50 TL ve tarımsal sulama, aydınlatma veya diğer abonelikler için 44,50 TL olmasına karar verilmiştir. Tüm bu ücret bilgileri; doğalgaz abone ücreti, güvence bedeli, güvence birim bedelleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Resmi Gazete de yayınlanmasıyla beraber yürürlüğe girmiştir.

Doğalgaz Aboneliği Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğalgaz abone bağlantısı başvurusu için gereken belge ve evraklar şunlardır:

 • Aboneliği üzerine alacak kişinin kimlik belgesi,
 • Konutun sahibi ise tapu ya da yapının ruhsat fotokopisi,
 • Konutun kiracısı ise abone olabileceğine dair imzalı dilekçe ve kira kontratı fotokopisi,
 • Daha önce binada abonelik varsa binanın tesisat numarası gerekmektedir.

Doğalgaz Kullanım Sözleşmesi Konut Harici Yerler İçin Nasıl Olur?

Doğalgaz konut harici yerler için abonelik sözleşmesi yaparak doğalgazınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Doğalgaz aboneliği sözleşmesi için ticari işletme, resmi kurum gibi yerlerde talep edilen belge ve evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Nüfus cüzdanı,
 • Tesisat numarası,
 • Tapu ya da kira kontratı fotokopisi,
 • C. kimlik numaralı resmi kimlik beyanı,
 • Vergi levhası fotokopisi veya internet çıktısı,
 • Türkiye Ticaret Sicili gazetesinin ilgili sayfasının fotokopisi,
 • İmza sirküleri ve yetki belgesi fotokopisi,
 • Kaşe gereklidir.

Ödenecek Güvence Bedeli Taksitlendirilebilir Mi?

Doğal güvence bedeli taksitlendirmesi tek çekimli olarak ya da iki taksite bölünerek faturalandırılabilir. Taksitlendirme işlemi ve detayları için bölgede faaliyet göstere dağıtım şirketiyle iletişime geçmek gereklidir.

Doğalgaz Aboneliğinin Güvence Bedeli Geri Alınabilir Mi?

Bir önceki aboneliğin güvence bedelini almak isteyen kişilerin öncelikle doğalgaz kullanım sözleşmesini iptal etmesi gerekmektedir. Abonelik sözleşmesi iptali haline, sözleşme sırasında ödediğiniz güvence bedelinin iadesini talep etmek gereklidir. Güvence bedeli, abonelik iptalinden sonraki ilk 5 iş günü içerisinde geri ödenecektir.

Güvence bedelinin geri ödemesi dağıtım şirketinin uygulamasına göre PTT şubesinden ya da abonelik sözleşme sahibinin hesabına direkt olarak yatırılmaktadır. Geri ödemesi gerçekleştirilen güvence bedelini aynı doğalgaz dağıtım şirketinden yeni kullanım için diğer abonelik hesabına aktarılmasını isteyebilirsiniz.

Doğalgaz Aboneliğinde Ödenmesi Gereken Ücretler Nelerdir?

Doğalgaz kullanımına başlanması için ödenmesi gereken bazı ücretler bulunmaktadır. Doğalgaz abonesi olurken hat bağlantısı, iç tesisat, doğalgaz abone ücreti ve buna bağlı olarak ek masrafların ödenmesi gerekmektedir. Söz konusu tüm bedel ve masrafların tamamlanması sonunda doğalgaz kullanımı ve faturalandırılması olmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu